1-INF-810 Rýchlostné programovanie

"If you lie to the compiler, it will get its revenge." -- Henry Spencer
 oznamy
news rss feed
užívateľ
2023-05-03: Rýchlostné vs. výberko
Pozrite si vzorové riešenia pre contest Rýchlostné vs. výberko 2023.
2021-09-24: Nová stránka
Nová stránka predmetu je: http://compbio.fmph.uniba.sk/vyuka/rp
2023-04-25: Rýchlostné vs. výberko je späť
V pondelok 1. mája poobede budú stredoškoláci bojujúci o postup na IOI riešiť tu na tomto testovači špeciálny contest ICPC štýlu. Poďte si s nimi zmerať sily! (Štvorhodinový virtuálny contest, dá sa riešiť do cca. utorka obeda.)
2021-09-24: Hodnotenie predmetu
Ďalšia sada úloh už nebude.
Hodnotenie predmetu bude nasledovné: E od 4 bodov, D od 5, C od 7, B od 9, A od 11.
2021-03-26: Doplnenie v zadaní similar
V zadaní similar bol ujasnený jeden špeciálny prípad (podobné prvky sa môžu rovnať).
2021-03-26: Chyba v zadaní badindices
V zadaní bad indices bol zlý príklad výstupu. Výstupné indexy mali byť kazdý na samostatnom riadku (ako hovorilo zadanie) a nie na jednom riadku ako hovoril príklad. Za chybu sa ospravedlňujeme.
2021-03-26: Druhá sada
Dnes bola zverejnená druhá sada úloh. Veľa šťastia.
Termín vzorákov (pre obe sady) bude upresnený neskôr.
2021-02-15: Vitajte
Vitajte v letnom semestri. Ak náhodou máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr sa oboznámiť s podmienkami pre absolvovanie predmetu a nesúťažne si vyriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

Prvá sada úloh bude zverejnená niekedy počas druhého týždňa semestra.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom už teraz nájdete termíny jednotlivých sád pre tento semester.
2021-01-09: Návody
Na stránke s hintami už sú doplnené stručné textové návody pre všetky úlohy tohto semestra. Nájdete tam tiež linky na detailné videovzoráky prvých troch sád.
2021-05-31: Sada 4 a hodnotenie
Posledná, štvrtá sada úloh pre tento semester bude zverejnená niekedy v okolí konca prednáškovej časti semestra a bude sa dať súťažne riešiť počas celých sviatkov, až do skorého januára. Následne sa ešte úlohy všetkých sád dajú za bod odovzdávať až cca do konca skúškového, presný timestamp je uvedený na výsledkovej listine pre semester.

Hodnotenie predmetu bude nasledovné: E od 5 bodov, D od 6, C od 8, B od 11, A od 14.
2020-11-27: Vzoráky
V piatok zrejme od jednej bude stream s riešeniami druhej a tretej sady. Stay tuned for details.
Update: skúsim tentokrát priamo streamovať na youtube, stream aj prípadná live diskusia bude tu.
2020-11-21: Downtime
V nedeľu 22. 11. zhruba medzi 16:00 a 20:00 bude na serveroch, na ktorých beží aj Rýchlostné, prebiehať údržba. Servery môžu byť počas nej rôzne nedostupné a niektoré časti stránky môžu náhodne nefungovať.

Ak chcete riešiť v túto nedeľu, odporúčam robiť to úplne mimo tohto intervalu - teda buď začať tak, aby ste skončili skôr ako sa čokoľvek začne diať, alebo začať až po celom intervale v ktorom hrozia výpadky.

Deadline pre aktuálnu sadu bol posunutý o tri dni (do stredy 25. 11. vrátane), aby ste si ešte mohli nájsť alternatívny čas pre riešenie ak vám táto situácia zasiahla do plánov.
2020-11-14: Školské kolo ICPC
Regionálne kolo súťaže ICPC bolo zatiaľ odložené na marec 2021, a ani tento termín ešte (z pochopiteľných dôvodov) nie je definitívny. Školské kolo sa preto zatiaľ odkladá tiež, v roku 2020 sa konať nebude.
2020-11-19: Po druhej sade, pred treťou
Niekedy v dohľadnej dobe bude stream s riešeniami druhej sady úloh. Tretia sada už je zverejnená a dá sa súťažne riešiť do budúceho víkendu vrátane.

Update: Posledný príklad ku jumpacross obsahoval chybu: namiesto správneho j=2 v ňom bolo uvedené j=1. Za chybu sa ospravedlňujem a ďakujem Majkovi za upozornenie na ňu.
2020-10-23: Prvá sada úloh
Stream s riešeniami prvej sady je už na webe a aj v playliste so starými vzorákmi. Na stránke s textovými návodmi už sú tiež stručné textové verzie riešení.
2020-10-16: Prvá sada úloh
V piatok od 13:30 bude Mišof rozprávať riešenia prvej sady úloh, detaily ako sa pripojiť TBA. Záznam by mal byť dostupný aj neskôr.

Update: Pokúsime sa o stream cez MS Teams. Mal by byť dostupný aj bez prihlásenia na tomto linku. (odporúča sa Chrome alebo Edge, ak nemáte appku). Ak by sa našli externí, čo sa chcú pripojiť, nejde im to a zvládnu sa mi dosť rýchlo ozvať, fallback bude môj stream na Twitchi.

Študenti matfyzu sa vedia v Teams aj pridať do tímu k predmetu pomocou kódu "f2pmlzs".
2020-09-29: Prvá sada úloh
Bola zverejnená prvá sada úloh pre tento semester. Súťažne ju riešiť môžete hocikedy počas tohto a budúceho (t.j. druhého a tretieho) týždňa semestra.
2020-09-21: Vitajte!
Ak máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčam vám najskôr si prečítať podmienky absolvovania predmetu a nesúťažne si preriešiť aspoň jednu ľahkú starú úlohu z archívu, nech tušíte, do čoho idete.

Prvá sada úloh pre tento semester bude zverejnená niekedy v druhom týždni semestra.

Ešte pripomínam, že vľavo v menu nájdete okrem iného aj RSS feed pre tieto oznamy a linku na Google kalendár, v ktorom sa budú zjavovať termíny jednotlivých sád úloh.
2020-06-02: Hodnotenie predmetu
Keďže sa zatiaľ nekonalo výberko a tým pádom ani contest "Rýchlostné vs. výberko", je tohtosemestrová sada úloh o čosi redšia. Tomu zodpovedá aj o čosi miernejšie bodovanie predmetu v porovnaní s minulými semestrami. Hranice na jednotlivé písmenká sú pre tento semester nasledovné: A od 13, B od 10, C od 8, D od 6, E od 4 bodov.

Upozorňujem, že do hodnotenia sa rátajú len úlohy zo sád uvedených na výsledkovej listine pre tento semester. Deadline pre odovzdávanie ešte môže byť upravený s ohľadom na aktuálnu dĺžku skúškového obdobia. Ak sa tak stane, posúvať sa bude len dopredu (t.j. viac času na riešenie).

Na zverejnení hintov a návodov sa pracuje, značná časť by mala byť dostupná niekedy budúci týždeň.
2020-02-17: Vitajte
Vitajte v letnom semestri. Ak máte (čo je pomerne nepravdepodobné, ale stať sa môže) teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr sa oboznámiť s podmienkami pre absolvovanie predmetu a nesúťažne si vyriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

Prvá sada úloh sa bude dať riešiť už od prvého piatku semestra a bude bežať až do budúcej nedele.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom už teraz nájdete termíny jednotlivých sád pre tento semester.
2020-02-11: Zapisovanie známok
Ak ste si nechali veci na poslednú chvíľu a ešte potrebujete zapísať známku z Rýchlostného, kontaktujte ma prosím mailom na misof at ksp.sk.
2020-02-05: Vzorové riešenia
Na kompletné videovzoráky nebolo bohužiaľ dosť času, ale nezúfajte, sú tu kompletné vzorové riešenia pre tento semester poskladané dokopy z rôznych zdrojov: nejaké videovzoráky, ale väčšina aspoň dosť podrobné texty. Dobrú chuť!
2020-02-04: Vhodné časy na zapisovanie známok
Ak už máte dosť bodov na písmenko, ktoré chcete, odporúčam prísť si ho dať zapísať už tento týždeň, keďže potom budem na cestách a bude s tým zbytočná oštara.

Známky do indexov sa budú tento týždeň dať zapísať: v stredu 5. 2. cca 13:00 až 16:00 v M-263, vo štvrtok cca 10:00 až 13:00 v akvárku VIII a potom cca do 16:00 v M-263, a v piatok cca 10:00 až 12:00 v M-263.
2020-01-03: Šťastný nový rok 2020!
Na uvítanie nového roku tu máme pre tento semester poslednú sadu úloh. Veľa zdaru pri ich riešení!

Pre tento semester budú platiť nasledujúce hranice na písmenká: 4 body = E, 6 bodov = D, 8 bodov = C, 11 bodov = B, 14 bodov = A. (Aktuálna súťaž sa tiež ráta. Do výsledkovej listiny semestra bude pridaná až keď uplynie čas na jej riešenie, čiže cca v polovici januára.)
2019-10-11: Školské kolo ICPC
Úspešne prebehlo školské kolo súťaže ICPC. Úlohy z neho budú zverejnené neskôr (keďže tie isté úlohy ešte budú použité aj v inej súťaži).
2019-10-08: Školské kolo ICPC
Školské kolo súťaže ICPC bude v piatok 11. októbra v hale H3. Úvodné pokyny budú od 12:20, programovať sa bude približne od 12:35 do 17:35.

Na regionálne kolo postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Z tých potom poskladáme dva trojčlenné tímy, ktoré nás budú reprezentovať. (Ak sa ďalším v poradí školského kola bude decentne dariť, možno pošleme aj tretí tím.)

Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy.

Je povolené riešiť z vlastného notebooku (pri dodržaní vyššie uvedeného). V rozumnej miere je povolená customizácia súťažného prostredia pred súťažou (napr. nastavenia editoru a minimalistický vlastý code template).

Nezabudnite jedlo a pitie, päť hodín je veľa :)

Súťaž sa nebude dať riešiť ináč ako z haly. Úlohy školského kola budú vidieť len súťažiaci v hale, verejne dostupné budú až po uplynutí nejakého času.

Úlohy školského kola ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Ak na súťaž neprídete a úlohy si preriešite dodatočne, dostanete za ne rovnako bodov ako keby ste ich vyriešili počas súťaže. Ak teda nemáte záujem sa kvalifikovať, stačí si úlohy riešiť kedykoľvek neskôr.)
2019-09-28: Fero
Úloha o Ferovi omylom nemala do testovača nahraté výstupy, a tak sa netestovala správne. Problém bol odstránený a doteraz odovzdané riešenia pretestované. Mea culpa :(
2019-09-27: Prvý contest
Vitajte!

Prvá sada úloh sa bude dať riešiť už od dnes (piatok 27. 9.) a bude bežať až do budúcej nedele. Ak máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr si nesúťažne preriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom sa budú zjavovať termíny jednotlivých sád.
2019-06-27: Zapisovanie písmeniek
Posledná výzva pre cestujúcich na linke do indexu:
vo štvrtok 27. medzi 12:45 a 13:00 v M-263
vo štvrtok 27. medzi cca 14:00 (presnejšie, po konci schôdze katedry) a cca 16:00 v M-263
v piatok 28 .od 9:00 do skorého poobedia niekde v okolí prijímačiek na mgr štúdium

Neprehliadnite, že do hodnotenia sa rátajú len úlohy odovzdané do skorého rána v piatok. Ak ešte potrebujete body, je najvyšší čas.
2019-06-05: Zapisovanie písmeniek
Najbližšie termíny na zapisovanie písmeniek do indexu sú tento piatok (31. 5.), a to buď medzi 10:15 a cca 11:00 v miestnosti M-263, alebo tesne po 12:15 pred miestnosťou I-9, alebo medzi cca 12:35 a 13:00 opäť v M-263.

Update: tento štvrtok (6. 6.) zapisujem známky medzi 11:00 a 12:00 v M-263 a potom ma od 13:00 môžete nájsť v akvárku IV na bakalárskych predobhajobách.
2019-06-07: Vzoráky a hodnotenie, po druhé
Po skončení súťaže som sa rozhodol "zabitú" úlohu metro upraviť do jednoduchšej podoby a dovoliť pridanie ľubovoľnej sady hrán namiesto minimálnej.

Textové návody boli doplnené o poslednú sadu.

Hranice na jednotlivé písmenká sú pre tento semester nasledovné: A od 16, B od 13, C od 10, D od 7, E od 5 bodov.

Update: prvá várka videovzorákov.
2019-05-17: Vzoráky a hodnotenie
Stručné textové návody pre všetky sady okrem poslednej už nájdete na stránke s návodmi. Videonávody budú tiež, nahrávať ich budem zrejme niekedy počas budúceho týždňa. Počty bodov na jednotlivé písmenká budú zverejnené tradične po skončení poslednej sady. (Presnejšie a ešte tradičnejšie, budú len čo do mňa po skončení poslednej sady prvýkrát niekto štuchne, že ich chce :) )
2019-04-19: Heaps
Úloha heaps mala voľný riadok navyše v testovacích dátach pre príklady do zadania, lebo mišof je evidentne mantavý a nevie robiť copy and paste. Testovacie dáta boli fixnuté. Mišof fixnutý nebol. Doteraz odovzdané riešenia boli v prípade potreby fixnuté aby vypisovali vždy len jeden newline a potom pretestované. Sorry.
2019-03-18: Kalendár
O pár hodín sa bude dať začať riešiť druhá sada úloh pre tento semester. V kalendári aj priamo na stránke už nájdete aj termíny ostatných sád. Špeciálne odporúčame vyhradiť si v pondelok 6. mája poobede až večer štyri hodiny na tradičné Rýchlostné verzus výberko, tento rok možno aj s rôznymi prekvapeniami.

(Do hodnotenia predmetu sa táto sada ráta za bod, nemusíte ju teda riešiť v ten deň. Ale je to výrazne väčšia zábava.)
2019-02-22: Vitajte
Vitajte v lethom semestri. Ak máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr sa oboznámiť s podmienkami pre absolvovanie predmetu a nesúťažne si vyriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

Prvá sada úloh sa bude dať riešiť už od dnes (piatok 22. 2.) a bude bežať až do budúcej nedele.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom sa budú zjavovať termíny jednotlivých sád.
2019-02-13: Zapisovanie známok
Ak už máte kopec bodov a chcete si dať zapísať písmenko do indexu, v najbližších týždňoch sa bude dať Mišofa odchytiť napríklad v nasledovných intervaloch:
 • Streda 30. 1. medzi 12:30 a 17:00 v M-263.
 • Piatok 1. 2. medzi 13:00 a cca 16:00 v akvárku VI.
 • Streda 6. 2. tiež medzi 13:00 a cca 16:00 v akvárku VI.


Update: Zvyšným ľuďom, ktorí to doteraz nestihli, budem známky zapisovať v pondelok 18. v M-263, a to cca medzi 13:30 a 17:00.
2019-01-17: Návody
Videovzorákom sa moc nedarí, kvôli chorobe príliš nezvládam dlho nahlas rozprávať a nahrávať ich, tak tu máte aspoň takmer kompletné stručné návody v textovej podobe. Neváhajte sa opýtať, ak by ste niektorú úlohu potrebovali podrobnejšie.
2018-12-26: Hodnotenie predmetu
Vo výsledkovej listine semestra sú už všetky úlohy, ktoré sa do nej rátajú. Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 5, D od 8, C od 10, B od 13, A od 16 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený hore na výsledkovej listine semestra.

Pracuje sa na ďalších videovzorákoch, časom sa objavia.
2018-12-15: Posledná sada
Posledná sada úloh pre tento semester sa už dá riešiť. (Ospravedlňujem sa, že som musel o deň posunúť čas jej začiatku.) Po skončení tejto sady budú zverejnené presné bodové hranice na jednotlivé písmenká a ešte budete mať čas takmer do konca skúškového obdobia na ich doriešenie.
2018-11-08: Dátumy!
V google calendari aj priamo na stránke s úlohami už nájdete termíny všetkých troch súťaží, ktoré sú ešte plánované pre tento semester.
2018-10-23: Videovzoráky
Prvých 10 úloh z tohto semestra (celá prvá sada a časť školského kola ACM) už má nahraté videovzoráky. Dobrú chuť! (A keby niečo nebolo jasné, normálne píšte komentáre pod video.)
2018-10-04: Školské kolo ACM ICPC
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude v piatok 19. októbra v hale H3. Úvodné pokyny budú od 12:20, programovať sa bude približne od 12:35 do 17:35.

Na regionálne kolo (tohto roku v Prahe) postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Z tých potom poskladáme dva trojčlenné tímy, ktoré nás budú reprezentovať. Ak sa ďalším v poradí školského kola bude decentne dariť, možno tento rok pošleme aj tretí tím.

Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy.

Je povolené riešiť z vlastného notebooku (pri dodržaní vyššie uvedeného). V rozumnej miere je povolená customizácia súťažného prostredia pred súťažou (napr. nastavenia editoru a minimalistický vlastý code template).

Nezabudnite jedlo a pitie, päť hodín je veľa :)

Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť pre zábavu, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.

Úlohy školského kola ACM ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Ak na súťaž neprídete a úlohy si preriešite dodatočne, dostanete za ne rovnako bodov ako keby ste ich vyriešili počas súťaže. Ak teda nemáte záujem sa kvalifikovať, stačí si úlohy riešiť kedykoľvek neskôr.)
2018-09-28: Prvý contest
Prvá sada úloh sa bude dať riešiť už od dnes (piatok 28. 9.) a bude bežať až do budúcej nedele. Ak máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr si nesúťažne preriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom sa budú zjavovať termíny jednotlivých sád.
2018-05-21: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 6, D od 9, C od 12, B od 15, A od 19 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2018-04-13: Vzorové riešenia
Na svete už je playlist s videovzorákmi pre tento semester. Zatiaľ tam sú riešenia druhej sady: yinyang, boltgoyf, cyclic, perm, colorings. Prvá sada pribudne neskôr.

Update: Už sú tam aj riešenia pre prvú a tretiu sadu úloh, vrátane skoro 25-minútového videa k úlohe territory. Dobrú chuť :)
2018-03-09: Dátumy!
V google calendari aj priamo na stránke s úlohami už nájdete termíny všetkých súťaží, ktoré sú plánované pre tento semester.

Update: Z organizačných dôvodov som posunul dnešný začiatok sady až na 18:00. Sorry. (Ak kvôli tomu dnes poobede nemáte čo robiť, môžete napríklad ísť na nejaké námestie.)
2018-02-23: Vitaj :)
Vitajte v letnom semestri. Ak si už nejaký semester Rýchlostného programovania mal(a), všetko beží tak, ako si na to zvyknutý/á. Ak náhodou teraz začínaš, prečítaj si podmienky pre absolvovanie predmetu a/lebo sa zastav dnes podľa rozvrhu v miestnosti H3.

Prvý contest začína už dnes. Niekedy v dohľadnej dobe by sa mohol (na stránke aj v gcalendari) zjaviť plán ďalších contestov na zvyšok semestra.

Želáme ti veľa dobrých nápadov a príjemnú zábavu pri riešení :)
2018-02-06: Videovzoráky
Konečne bol čas nahrať nejaké videovzoráky. Ako budú pribúdať, bude sa updatovať aj táto novinka s linkami na ne. Zatiaľ tu máme:
2018-02-01: Zapisovanie známok
Ak si chcete zapísať známku u Mišofa, zastavte sa niekedy v nasledujúcich časoch na M-263:
 • v piatok 2. 2. od 11:30 do 16:50
 • v pondelok 5. 2. od 10:00 do 12:40
 • v utorok 6. 2. od 10:00 do 16:50
 • v stredu 7. 2. od 10:00 do 16:00
Mišof je potom preč. U Miška Winczera by malo ísť známky zapísať aj neskôr. V najhoršom napíšte mail a nejak to doriešime.
2018-01-02: Nový testovač
Rýchlostné momentálne beží na novom backende. Máme teda nový hardvér pre testovač. Navyše má nový testovač aj nové verzie kompilátorov. Pre g++ som zmenil používaný štandard na gnu++17.

(Verzie uvedené v menu submitovátka by mali byť aktuálne.)

Pri mojich testoch sa všetko tvárilo funkčne, ale viete, ako to chodí. Keby niečo neposlúchalo, nahláste to, pošleme trpaslíkov pobúchať kladivkami.
2017-12-20: Vzoráky!
Na rozprávanie vzorových riešení sa stretneme v stredu 20. decembra o jednej, miesto konania ešte upresním. Prejdeme si v rámci časových možností a vášho záujmu nejakú vhodnú podmnožinu úloh z tohto semestra.

Videovzoráky zrejme budú tiež, očakávať ich môžete (dúfam) začiatkom januára.

Update: stretneme sa o jednej pri mojom kancli (M-263) a pôjdeme si nájsť voľné akvárko.
2017-12-11: Vzoráky!
Hlasujte, kedy by ste chceli prísť počúvať vzorové riešenia: doodle. Ak máte nejaké komentáre k jednotlivým termínom alebo silnú preferenciu videovzorákov, napíšte na doodli comment.
2017-12-11: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 6, D od 8, C od 11, B od 14, A od 17 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2017-11-17: Desert Bus
Ale ten čas letí! Ani sme sa nenazdali a máme tu významný míľnik: už 147. contest na stránkach Rýchlostného programovania. Tento contest venujem absurdnej hre o púštnom autobuse.

Desert Bus je počítačová hra, ktorá mala pôvodne vyjsť v zbierke "Penn & Teller's Smoke and Mirrors". Princíp hry je veľmi jednoduchý. Z Tucsonu v Arizóne vedie dlhá rovná cesta do Las Vegas v Nevade. Vy po nej šoférujete autobus. V reálnom čase. Osem hodín. Celú cestu sa dokopy nič nedeje. Len asi po piatich hodinách autobus čelným sklom rozpučí jedného chrobáka. Aha, a autobus je už starý a jemne zatáča doprava, takže to šofér celú cestu musí kompenzovať.

LoadingReadyRun (LRR) je skupina kanadských komikov ktorí streamujú a nahrávajú rôzne skeče. Od roku 2007 robia pravidelne akciu Desert Bus for Hope počas ktorej sa v reálnom čase striedajú pri hraní hry Desert Bus, robia množstvo rôznych zábavných programov a dražia sponzorské dary. Celý výťažok z akcie, vrátane všetkých darov od divákov, ide na charitu Child's Play. Aktuálna edícia Desert Bus for Hope pobeží približne naraz s našou sadou úloh.
2017-11-03: Google talk
Odporúčame do pozornosti, že v pondelok 13. od 14:00 bude v akvárku I prednáška o stáži v Googli (a pravdepodobne jedlo a nejaký ten google swag).
2017-10-24: Termíny
Do kalendára aj priamo na stránku pribudli termíny ďalších contestov počas tohto semestra.

Okrem nich ešte budú dve kolá rozprávania vzorových riešení. Prvé zrejme niekedy v dňoch 14. až 16. novembra, druhé v týždni od 11. do 15. decembra. Pre záujemcov sa tu časom zjaví Doodle, kde si dohodneme vhodný termín.
2017-09-29: Prvý contest
Prvá sada úloh sa bude dať riešiť už od tejto nedele (1. 10.) do budúcej nedele. Ak máte teraz Rýchlostné zapísané prvýkrát, odporúčame vám najskôr si nesúťažne preriešiť aspoň jednu starú úlohu z archívu, až potom začať súťažne riešiť.

A ešte pripomíname, že vľavo v menu nájdete linku na Google kalendár, v ktorom sa budú zjavovať termíny jednotlivých sád.
2017-10-10: Školské kolo ACM ICPC
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude, ako už bolo spomenuté skôr, v piatok 13. októbra v hale H6. Úvodné pokyny budú od 11:55, programovať sa bude približne od 12:05 do 17:05.

Na regionálne kolo (tohto roku v Záhrebe) postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy.

Je povolené riešiť z vlastného notebooku (pri dodržaní vyššie uvedeného). V rozumnej miere je povolená customizácia súťažného prostredia pred súťažou (napr. nastavenia editoru).

Nezabudnite jedlo a pitie, päť hodín je veľa :)

Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť pre zábavu, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.

Úlohy školského kola ACM ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Ak teda na súťaž neprídete a úlohy si preriešite dodatočne, dostanete za ne rovnako bodov ako keby ste ich vyriešili počas súťaže.)
2017-09-25: Vitaj :)
Ani sme sa nenazdali a je tu ďalší zimný semester.

Ak si tento predmet ešte nemal(a) zapísaný, pozorne si prečítaj podmienky pre absolvovanie predmetu.

V druhom kroku je dobré, ak si tu vyrobíš účet, prihlásiš sa a vyskúšaš vyriešiť a odovzdať nejakú ľahkú starú úlohu. Zoznámiš sa pri tom s tým, ako to tu celé funguje.

Ak sa ti potom bude zdať, že by ťa tento predmet mohol baviť a aj niečo naučiť, zapíš si ho.

Želáme ti veľa dobrých nápadov a príjemnú zábavu pri riešení :)
2017-06-29: Dobeh semestra
Záverečné dni skúškového sú z organizačného hľadiska náročnejšie, keďže aj ja (mišof) aj Miško Winczer sme celý tento týždeň mimo Slovenska. Pripomíname, že úlohy sa dá riešiť do piatku 30. 6. do 07:47 ráno. Potom (alebo na požiadanie aj skôr) vám zapíšeme známky do AISu. Do papierového indexu si môžete známku prísť dať zapísať budúci pondelok. Ak ju nutne potrebujete skôr, dajte si ju zapísať nami do AISu a následne o zápis do indexu poproste niekoho s dostatočnými právami. (Fungovať by mal napr. prof. Škoviera ako vedúci KI, zrejme aj dr. Janáček ako jeho zástupca.)
2017-06-20: IPSC
Neprehliadnite: v sobotu 8. júla organizujeme ďalší ročník veľkej medzinárodnej súťaže IPSC. Ak vás bavia úlohy z Rýchlostného, príďte si podobnú (aj keď trochu ťažšiu, ale zato trochu pestrejšiu) sadu úloh vyriešiť v medzinárodnej konkurencii :)
2017-06-11: Vzoráky!
Ak ste si ešte nevšimli, tak si po prečítaní tohto oznamu určite všimnete, že už sú uploadnuté všetky videovzoráky. Have fun!
2017-05-31: Vzoráky!
Hlasujte, kedy by ste chceli prísť počúvať vzorové riešenia za druhú polovicu semestra: strawpoll.
2017-05-29: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 6, D od 9, C od 12, B od 15, A od 20 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2017-05-16: Posledná sada úloh
Fŕŕŕ, ale to zase preletelo. Od piatku sa môžete pustiť do poslednej sady úloh. Po nej nás ešte čakajú vzorové riešenia a to už bude na tento semester z rýchlostného programovania všetko.

Bodové hranice na písmenká do indexu zverejníme tradične po skončení poslednej sady, presnejšie v okamihu, kedy sa následne prvý človek opýta, prečo ešte nie sú zverejnené :)
2017-05-11: Rýchlostné vs. výberko
Už zajtra je tu možnosť preriešiť si v reálnom (alebo takmer reálnom) čase tradičnú štvorhodinovú súťaž "Rýchlostné vs. výberko" na ktorej súťažíte aj proti stredoškolákom bojujúcim o účasť na Medzinárodnej olympiáde v informatike. Nepremeškajte, bude sranda.

(Word of caution: Časové limity pre túto súťaž sú primárne nastavované pre C++. Pomalšie jazyky ako Python si síce poradia s niektorými úlohami, skoro isto však nie so všetkými.)
2017-04-20: Vzoráky!
Vzhľadom na časové možnosti mňa a mnohých zainteresovaných majú vzoráky za doterajšiu časť semestra formu videovzorákov na YouTube. Ak by vám niektoré neboli jasné, prípadne ak by ste k ľubovoľnej úlohe mali nejaké iné otázky, najlepšie spravíte, keď ich napíšete priamo pod video do diskusie.
2017-03-27: Ehm :)
Mno, ako sme všetci videli, ani na druhý pokus sa tých ľahkých úloh príliš neurodilo. Sorry about that, niekedy sa to proste ťažšie odhaduje. Odrazí sa to potom aj v hodnotení predmetu -- toto je presne dôvod, prečo konkrétne bodové hranice stanovujeme až dodatočne. Snáď sa mi to v budúcich sadách podarí vrátiť bližšie k bežnému priemeru obtiažnosti. Držte palce :)

... a aspoň máte motiváciu prísť na vzorové riešenia :)
2017-03-13: Kalendár
V kalendári aj na stránke so zadaniami úloh už nájdete dátumy contestov pre tento semester. Budú ešte tri klasické sady. Tá najbližšia by mala mať aj ľahšie úlohy oproti tej, čo práve skončila :)

Do hodnotenia predmetu sa bude počítať aj contest "Rýchlostné vs. výberko", ale len s váhou 1. (Teda netreba ho stihnúť riešiť v deň konania -- aj keď samozrejme naživo je to väčšia sranda!)

Rozprávania vzorových riešení budú tradične dve. Prvé niekedy po Veľkej Noci, zrejme v piatok 21. 4., druhé začiatkom skúškového.
2017-03-03: Letný semester
A je to tu, sľubovaná prvá sada úloh je na svete :) Riešiť sa dá počas nasledujúcich dvoch víkendov a celého pracovného týždňa medzi nimi. Pokúsim sa čoskoro nahodiť do kalendára predpokladané termíny, počas ktorých budú bežať nasledujúce sady pre tento semester.
2017-02-24: Letný semester
Vitajte v letnom semestri. Prvá sada úloh bude zverejnená v priebehu nasledujúceho (t.j. druhého) týždňa semestra.
2017-02-14: Písmenko do indexu
V týchto dňoch písmenko do indexu dostanete u Miška Winczera (Mišof je preč).
2017-02-06: Písmenko do indexu
Ak by ste chceli písmenko do indexu od Mišofa, dobré miesto je M-263 a dobré časy sú nasledovné:
 • utorok 7. 2. od 13:00 do cca 16:20
 • streda 8. 2. od 13:00 do 14:00
 • štvrtok 9. 2. od 13:00 do 17:00
 • piatok 10. 2. od 13:00 do cca 16:20
2017-01-15: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 5, D od 8, C od 11, B od 14, A od 19 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2017-01-12: Vzorové riešenia
Ak si chcete prísť vypočuť vzorové riešenia pre posledné dve sady úloh v tomto semestri, vyklikajte v Doodli, kedy sa vám to (ne)hodí.

V ankete vyhral termín streda 18. 1., rozprávanie vzorových riešení bude teda vtedy, a to od 13:00 v akvárku VI.
2016-11-16: Reklama
Sú počítače naším obrazom? Je matematika potrebná na pochopenie sveta? Je informácia "energia"? Odpovede nielen na tieto otázky poskytne prof. RNDr. Rastislav Královič, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK na ďalšej z cyklu celouniverzitných profesorských prednášok. O tom, ako merať užitočnosť informácie, bude prednášať dňa 23. novembra 2016 (streda) o 17.00 hod. v Aule Univerzity Komenského v Bratislave. (event na Facebooku)
2016-11-24: Vzorové riešenia
Doodle rozhodol, že rozprávanie vzorových riešení bude v defaultnom čase, čiže v piatok 25. 11. od 13:10 v miestnosti H3. Teším sa na vás :)

Bump :) Nezabudnite, vzoráky sú už zajtra :)
2016-11-02: Vzorové riešenia
Niekedy v druhej polovici novembra bude Mišof robiť prednášku, na ktorej bude rozprávať vzorové riešenia úloh z prvých troch sád (vrátane školského kola). Ak sa jej chcete zúčastniť, vyklikajte Doodle, nech viem, kedy by vám to vyhovovalo. (Default je piatok od 13:10, kedy máte rýchlostné v rozvrhu, ale keby výrazne vyhrávala iná možnosť, prispôsobím sa.)
2016-11-02: Rozvrh
Do kalendára aj priamo sem na web pribudli termíny všetkých budúcich súťaží v tomto semestri. Najbližšía sada úloh sa bude dať riešiť už od tohto piatku, a to hocikedy počas dvoch týždňov od jej začiatku.
2016-09-29: Školské kolo ACM ICPC
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude netradične v UTOROK, a to 11. októbra 2016 od 16:00 do 21:00.

Úvodné pokyny budú o 15:45 v miestnosti M-213. Súťažiť sa následne bude v miestnostiach M-213 (vlastné notebooky) a M-217 (fakultné počítače).

Na regionálne kolo (tohto roku v Záhrebe) postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy. V rozumnej miere je povolená customizácia súťažného prostredia (napr. nastavenia editoru).

Nezabudnite jedlo a pitie, päť hodín je veľa :)

Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť pre zábavu, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.

Úlohy školského kola ACM ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Ak teda na súťaž neprídete a úlohy si preriešite dodatočne, dostanete za ne rovnako bodov ako keby ste ich vyriešili počas súťaže.)
2016-09-29: Úvod do semestra
Tento piatok (30. 9. 2016) vám príde od 13:10 do H3 porozprávať Mišo Anderle niečo o tom, ako celý tento predmet vyzerá. Ak teda ešte neviete, či si Rýchlostné programovanie chcete zapísať (napríklad preto, že ste prváci a ešte ste sa s týmto predmetom nemali kedy stretnúť), zastavte sa vtedy na kus reči a uvidíte.
2016-09-23: Vitaj :)
Ani sme sa nenazdali a je tu ďalší zimný semester.

Ak si tento predmet ešte nemal(a) zapísaný, pozorne si prečítaj podmienky pre absolvovanie predmetu.

V druhom kroku je dobré, ak si tu vyrobíš účet, prihlásiš sa a vyskúšaš vyriešiť a odovzdať nejakú ľahkú starú úlohu. Zoznámiš sa pri tom s tým, ako to tu celé funguje.

Ak sa ti potom bude zdať, že by ťa tento predmet mohol baviť a aj niečo naučiť, zapíš si ho :)

Želáme ti veľa dobrých nápadov a príjemnú zábavu pri riešení :)
2016-06-28: Zapisovanie písmeniek
Kto ešte nemá zapísané písmenko, chce tak spraviť u Mišofa v najbližších dňoch. Vhodné časy sú cca. streda 10:00-15:00, štvrtok 12:30-14:00, piatok 9:30-15:00, primárne na M-263, ak tam nie som, tak dobré miesta, kde ma hľadať, sú C (v stredu) a M-213 (všetky dni). V prípade krízy použite e-mail :)
2016-06-30: Vzorové riešenia
Keďže nebol čas spraviť stretnutie ku vzorákom z druhej polovice semestra, zjavia sa ku nim aspoň videá, a to v tomto playliste. (V čase písania tohto oznamu ich je tam asi polovica, druhá pribudne v najbližších dňoch.)

Update: už je tam aj zvyšok :)

Update++: fixnutý bug vo vzoráku k pyramíde, ďakujem Zajovi za upozornenie.
2016-06-13: Zapisovanie písmeniek
Tento a budúci týždeň je najistejšou cestou ako dostať písmenko do indexu prísť za Miškom Winczerom do jeho kancelárie. Počas posledného týždňa semestra bude Miško preč, ak budete chcieť písmenko až vtedy, budete musieť niekde odchytiť Mišofa. Podrobnejšie body časopriestoru obsahujúce Mišofa sa tu snáď v relevantnú chvíľu objavia.
2016-06-01: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 6, D od 9, C od 12, B od 15, A od 19 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2016-05-23: Brieždenie
Že ešte nemáš tím na Brieždenie? Že plánuješ v sobotu 4. júna sedieť doma na zadku namiesto toho aby si v tíme blúdil po Bratislave a riešil šifry? Rýchlo to zmeň :)
2016-05-17: Bugfix
V ulohe podojkravy v aktualnej sade mali niektore riesenia, vratane bohuzial jedneho referencneho, problem s numerickou stabilitou. Testovacie vystupy boly upravene na co najpresnejsie hodnoty a tolerancia s ktoru akceptujeme riesenia bola zvysena z 10^(-9) na 10^(-6). Vsetky doteraz odovzdane riesenia boli pretestovane, obom riesitelom ktori po pretestovani maju OK sa ospravedlnujem za vzniknute problemy.

V sucasnosti by uz mali byt (snad) akceptovane vsetky riesenia so spravnou myslienkou, aj ak nijak neriesia zaokruhlovacie chyby a proste vsetko pocitaju v double-precision floatoch.
2016-04-25: Schedule updated
Vaše prosby boli vyslyšané, máme tu presný rozvrh na zvyšok aktuálneho semestra:
 • V tejto chvíli sa zjavila štvrtá sada úloh, dá sa súťažne riešiť do utorka 3. mája vrátane.
 • V piatok 6. mája bude obľúbený každoročný contest "Rýchlostné vs. výberko", na ktorom si môžete zasúťažiť aj proti stredoškolákom bojujúcim o postup na medzinárodné informatické súťaže. Contest má 4 hodiny a súťažne riešiť sa dá len v piatok po obede.
  (Do hodnotenia predmetu sa úlohy tohto contestu počítajú len za 1 bod, bez ohľadu na to, či boli vyriešené súťažne. Napriek tomu odporúčam nájsť si v ten piatok čas a riešiť súťažne, je to väčšia zábava.)
 • Od 15. mája sa bude dať súťažne riešiť posledná sada úloh. Pobeží aj počas posledného týždňa semestra, aj počas prvého týždňa skúškového, nech máte lepšiu šancu nájsť si na ňu v tomto rušnom období čas.
Good luck and have fun :)
2016-04-15: Vzoráky
Nezabudnite: rozprávanie vzorových riešení za doterajšie sady z tohto semestra už dnes (piatok) od 14:00, viac-menej tradične v miestnosti H3, ktorú máme alokovanú v rozvrhu. Teším sa na vás :)
2016-04-03: Tretia sada a vzoráky
Do štvrtka 7. apríla sa dá riešiť tretia sada úloh. V piatok 8. apríla 15. apríla po obede (zrejme od druhej, aby stíhali ľudia z náboja) bude prvé tohtosemestrové rozprávanie vzorových riešení.

(Update: Keby som nebol teľa a vedel čítať, aj skôr by som si všimol, že som napísal o týždeň skorší dátum ako som chcel. Sorry about that.)
2016-03-11: Druhá sada úloh
V priebehu nasledujúceho týždňa môžete súťažne riešiť druhú sadu úloh. Good luck and have fun :)
2016-02-19: Vitajte :)
Práve bola zverejnená prvá sada úloh pre aktuálny semester. V priebehu nasledujúceho týždňa si nájdi tri súvislé hodiny času a popasuj sa s jej úlohami. Že je to prvá sada, tak sú jemne ľahšie ako obvykle :)

Ak si tento predmet ešte nemal(a) zapísaný, odporúčame začať tým, že si preštuduješ podmienky pre jeho absolvovanie, potom si vyskúšaš vyriešiť a odovzdať nejakú ľahkú starú úlohu a až potom sa pustíš do súťažného riešenia prvej sady úloh.
2016-02-09: Zapisovanie známok
Neprehliadnite, že už v piatok ráno je deadline, po ktorom už odovzdané riešenia nebudú akceptované do hodnotenia tohto semestra.

Zapisovanie známok by malo priebežne ísť u Miška Winczera na I-21. Ja (Mišo Forišek, M-263) som momentálne tak nejak PN. Kto chce odo mňa písmenko do indexu, tak možnosti sú zrejme nasledovné: vo štvrtok od obeda neskôr (až po večer, vrátane aspoň začiatku HashCode), alebo v piatok od nejakých 10 am do rozumného podvečera.
2016-01-27: Vzorové riešenia
V ankete vyhral piatok 29. januára, na rozprávanie vzorákov sa stretneme o 9:30 v akvárku VI.

Ping :) Nezabudnite, už tento piatok!
2016-01-14: Vzorové riešenia
Človek mieni... anyway, tu je linka na Doodle. Kto má záujem prísť počúvať vzorové riešenia pre druhú polovicu semestra (a prípadne sa opýtať ak vás neposlúcha niektorá zo starších úloh), vyklikajte si, kedy vám to vyhovuje :)
2015-12-23: Vzorové riešenia
Niekedy v januári je ešte na pláne rozprávanie vzorových riešení pre druhú polovicu semestra. Predbežne ho očakávajte v týždni od 11. januára. Časom sa zjaví doodle s konkrétnymi možnosťami na výber.
2015-12-23: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 6, D od 9, C od 12, B od 14, A od 17 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2015-12-12: Posledná sada
Na záver semestra tu máme k predvianočnému zhonu ešte jednu záverečnú sadu úloh. Je na ňu tradičných 180 minút. Riešiť za 2 body sa ju dá počas celého posledného týždňa semestra a ešte aj cez nasledujúci víkend a pondelok. Bodové hranice pre hodnotenie predmetu budú zverejnené po jej skončení. Veľa zdaru!
2015-11-16: ACM
Matfyzné družstvá tento víkend súťažili na regionálnom kole v Záhrebe. Hanbu nespravili, ba priam naopak. Družstvo v zložení Žaba, Baklažán, Jano skončilo tesne štvrté (a dúfame, že postupuje na svetové finále) a družstvo v zložení Jožo, Buj, Jaro skončilo jedenáste. Žiadne iné družstvo zo slovenskej univerzity sa nedostalo do top 30. Pozrite si kompletné výsledky.
2015-10-29: Java I/O
Vyzerá to, že úloha "pivot" robí nechcené problémy riešiteľom používajúcim Javu, a to hlavne kvôli pomalosti I/O operácií. Síce mnohí správne používate buffering pri načítavaní (BufferedReader), ale v tejto úlohe je veľký aj výstup a bufferovať teda treba aj výpis.

Odporúčame namiesto System.out použiť napr. nasledovné:
PrintWriter out = new PrintWriter( new BufferedWriter(
 new OutputStreamWriter(System.out)
));
(Samozrejme, v prvom rade treba mať efektívny algoritmus. Ak nemáte ten, buffering vás nespasí :) )
2015-10-28: Upgrade
Ako ste si zrejme všimli, testovač má stále nejaké problémy. Časť z nich zrejme nesúvisí so samotným upgradom, len sa blbou zhodou okolností pribalili v tú istú dobu. Na veci pracujeme a skúsime ju čo najskôr vyriešiť. Aktuálna sada úloh sa bude dať riešiť dlhšie. Ľuďom postihnutým výpadkom sa ospravedlňujeme, kontaktujte prosím mailom Mišofa a doriešime to individuálne.

Update (28. 10., 3 am): Testovač momentálne beží na záložnej mašine a mal by fungovať. Konkrétne verzie kompilátorov sú trochu iné ale podobné. Naďalej platí, že akékoľvek pozorované problémy prosím hláste mailom.
2015-10-27: Upgrade
Testovač sa samozrejme podarilo rozdrbať omnoho viac ako sa očakávalo :( ale po dlhom a udatnom boji za pomoci Kamilky sa nám ho snáď podarilo zase dostať do stavu použiteľného. Ak by čokoľvek nefungovalo, hláste mailom.

Nové verzie kompilátorov sú nasledovné:
 • C++: g++ 5.2.1 -std=gnu++14
 • Java: openjdk 1.7.0_85
 • Python: python 3.4.3
 • C#: mono 3.2.8.0
 • C: gcc 5.2.1
 • Pascal: freepascal 2.6.4
 • Haskell: ghc 7.8.4
 • Perl: perl 5.20.2
 • D: gdc 5.2.1
2015-10-26: Upgrade
Niekedy v noci prebehne (ne)pravidelný upgrade softvéru v testovači. Ak všetko pôjde dobre, budú následne k dispozícii novšie verzie kompilátorov a interpreterov. Počas upgradu môže testovač stvárať psie kusy, radšej po polnoci neriešte a choďte spať :)
2015-11-09: Vzorové riešenia
Vzorové riešenia úloh z prvých dvoch sád a zo školského kola bude Mišof rozprávať netradične v pondelok, a to 9. novembra od 14:00 v miestnosti F1-328. Vítaní sú samozrejme úplne všetci riešitelia, nie len tí ktorí majú tento predmet zapísaný.

Nezabudnite: už dnes po obede sú vzoráky!
2015-10-23: Druhá sada úloh
Už od dnešného večera sa dá riešiť druhá sada úloh. Súťaž bude bežať o čosi dlhšie ako týždeň, aby sa dalo riešiť ešte aj cez sviatky – koľko ľudí, toľko chutí :)
2015-10-12: Ceny!
Na školskom kole ACM ICPC sa samozrejme v prvom rade súťaží o výlet do Záhrebu (na regionálne kolo) a možnosť postúpiť na následné buržujské svetové finále v thajskom Phukete (kam chceme ísť, takže sa snažte!)

Ešte ale netušíte, že tohto roku sa na školskom kole dá vyhrať aj iné ceny. Presnejšie, vďaka štedrosti firmy VacuumLabs máte možnosť vyhrať vstupenku na medzinárodnú konferenciu Reactive2015 ktorú práve VacuumLabs v novembri v Bratislave organizuje.

Presné podmienky:
 • Je nutné súťažiť v hale počas oficiálneho času súťaže.
 • Je nutné vyriešiť aspoň dve súťažné úlohy.
 • Vstupenky dostane podľa poradia prvých (nanajvýš) šesť ľudí ktorí o ne budú mať seriózny záujem.
(Inými slovami, ak vás téma konferencie nezaujíma, nechajte lístok niekomu, kto to viac ocení.)
2015-10-06: Predlžovačky
U najľahšej úlohy za poslednú dobu som mal nádej, že niekto zvládne mať vo výsledkovke čas 0 minút. Nestalo sa tak, no bolo to tesné :) Máme dokopy 11 riešiteľov, ktorí si s ňou poradili za menej ako dve minúty. V poradí podľa času v sekundách sú to:
 1. 77: Samko Gurský (Hodobox)
 2. 81: Martin Kvík Baláž (Sesquideus)
 3. 92: Jano Hozza (JaNo)
 4. 95: Zoltán Onódy (Zoli)
 5. 98: Jakub Šafin (Xellos)
 6. 99: Honza Fabík (janfabik)
 7. 110: Jakub Šimo (kubik369)
 8. 114: Filip Matušák (filipes)
 9. 115: Filip Hlásek (fhlasek)
 10. 118: Tomi Belan (Tomi)
 11. 119: Matej Duník (matt1)
Všetkým šprintérom blahoželáme k ich výkonu :)
2015-09-25: Školské kolo ACM ICPC
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude v piatok 16. októbra 2015 v počítačovej hale H6. Začiatok a koniec očakávajte o 13:00 a 18:20. Po konci budú ešte pre záujemcov vysvetľované vzorové riešenia.

Na regionálne kolo (tohto roku v Záhrebe) postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy. Je povolené riešiť z vlastného počítača a/lebo si pred súťažou nakonfigurovať počítač v hale, kde sa bude súťažiť.

Nezabudnite jedlo a pitie, nech máte ako porušovať zákaz jedenia a pitia v hale :) Päť hodín je veľa :)

Na postup je potrebné spĺňať vyššie uvedené podmienky, byť počas súťaže fyzicky prítomný a riešiť ju vo vyššie uvedenom čase. Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť pre zábavu, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.

Úlohy školského kola ACM ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Ak teda na súťaž neprídete a úlohy si preriešite dodatočne, dostanete za ne rovnako bodov ako keby ste ich vyriešili počas súťaže.)
2015-09-25: Vitajte :)
Ani sme sa nenazdali, leto je preč a je tu jeseň. Spolu s ňou škola a spolu s tou aj ďalšie sady úloh na Rýchlostnom programovaní.

Ak si tento predmet ešte nemal(a) zapísaný, odporúčame začať tým, že si preštuduješ podmienky pre jeho absolvovanie, potom si vyskúšaš vyriešiť a odovzdať nejakú ľahkú starú úlohu a až potom sa pustíš do súťažného riešenia prvej sady úloh.

Hovoriac o prvej sade úloh, tou začneme hneď dnes. Bude sa dať riešiť, netradične, o niečo dlhšie ako len týždeň. Totiž na dnes pripadla imatrikulácia prvákov, a tak uvítanie nových riešiteľov z ich radov bude musieť prebehnúť až budúci piatok.

Želáme vám veľa dobrých nápadov a príjemnú zábavu pri riešení :)
2015-06-29: Hodnotenie predmetu
Pripomíname, že úlohy z tohto semestra sa dá za body riešiť už len do tohto piatku rána.

Zapisovanie známok u Mišofa (miestnosť M-263): streda medzi 10:00 a 12:00, štvrtok a piatok medzi 8:30 a 15:00 s výnimkou času kedy som na obede (čo je okolo obeda) alebo na obhajobách (čo je na M-213 a v nepredvídateľnom čase).
2015-06-15: Výber úloh
Ak sa chcete pustiť do riešenia úloh z archívu a zdá sa vám, že ich je priveľa, na novej podstránke nájdete môj výber pekných úloh na ktoré sa oplatí pozerať.
2015-05-25: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 7, D od 10, C od 13, B od 17, A od 21 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2015-05-21: Presun vzorákov
Vzorové riešenia nakoniec budem pre záujemcov rozprávať v pondelok 25. mája od 14:50 v akvárku VI. Vidíme sa tam :)
2015-05-20: Finále súťaže ACM ICPC
Na tohtoročnom finále sa podaril krásny výsledok tímu z Karlovej univerzity v zložení Filip Hlásek, Štěpán Šimsa a Mirek Olšák (teda tu na rýchlostnom fhlasek, simsa.st a mirefek): za celkové 8. miesto si nesú domov strieborné medaily. Gratulujeme!

Ostatné tímy z nášho regiónu tiež nerobili hanbu: Záhreb 7., Varšava 12., Vroclav 14. a Krakov na 17. mieste.

Na budúci rok je finále súťaže v thajskom Phukete a náš región by mal mať 5 (možno dokonca 6?) slotov. Začnite trénovať! :)
2015-05-19: Brieždenie a IPSC
Nepremeškajte vrchol slovenskej šifrovačkovej sezóny: Brieždenie 2015. Aj ak ste na hre podobného typu ešte neboli, toto je dobré miesto a čas kedy začať. Hru hrajú (nanajvýš) štvorčlenné tímy. Na registráciu ostáva ešte 10 dní, samotná hra sa potom koná v Bratislave v sobotu 6. júna.

Presne o dva týždne neskôr, v sobotu 20. júna, vás pre zmenu čaká súťaž programátorská: už sedemnásty ročník IPSC. Za svoju existenciu sa IPSC vypracovalo na jednu z najzábavnejších a najobľúbenejších veľkých celosvetových programátorských súťaží. A to by bolo škoda zmeškať. Preto si zožeňte tímy, jedlo a pitie a strávte päť hodín riešením pestrej zmesi nie-vždy-len-programátorských úloh.
2015-05-17: Posledná sada
Po výberku tu máme na záver semestra ešte jednu záverečnú sadu úloh. Je na ňu tradičných 180 minút a úlohy sú o čosi ľahšie. Riešiť za 2 body sa ju dá počas celého posledného týždňa semestra a ešte aj cez nasledujúci víkend. Veľa zdaru!
2015-05-13: Presun vzorákov
Ospravedlňujem sa za chaos a paniku, ale bohužiaľ 22. mája nebudem na Slovensku, takže plánované vzorové riešenia je potrebné odložiť na neskôr. Ak máte záujem prísť si ich vypočuť, vyplňte prosím do doodlu kedy vám to vyhovuje.
2015-05-13: Koniec semestra
Koniec sveta sa blíži! Teda, len koniec semestra :) Ešte vás v ňom čakajú nasledujúce veci:
 • Už tento piatok bude zverejnená posledná malá sada úloh.
 • Nasledujúci piatok, teda 22. mája oslávime koniec semestra tradične v miestnosti H3, kde od 13:10 prebehne rozprávanie vzorových riešení za druhú polovicu semestra.
 • Po ňom budú zverejnené bodové hranice na jednotlivé písmenká.
 • Zhruba do konca skúškového následne môžete ďalej za 1 bod riešiť úlohy z tohto semestra.
2015-04-26: Hinty
Na stránke s návodmi pribudli stručné jednoriadkové hinty k doteraz zverejneným úlohám tohto semestra. Ak ste zmeškali vzoráky a neviete si s nejakou poradiť, možno vám pomôžu.
2015-04-26: Rýchlostné vs. výberko
Od štvrtka 7. mája bude zverejnená štvrtá sada úloh pre tento semester: tradičný letný contest "Rýchlostné vs. výberko" ktorý budú vo štvrtok popoludní riešiť aj stredoškoláci súťažiaci o postup na Medzinárodnú olympiádu v informatike. Odporúčané je riešiť naraz s nimi vo štvrtok. Ale ak to nestíhate, sada sa bude ešte dať riešiť zhruba do týždňa po tomto termíne. Má trochu viac úloh, a tak sú na ňu až 4 hodiny času.
2015-04-11: CodeJam
Neprehliadnite: dnes celý deň beží kvalifikácia na Google CodeJam, a komu by bolo málo, tak večer o šiestej začína TopCoder Open kolo 1A. Good luck!
2015-04-08: Notifikácie!
Keďže oznamy ležia zapadnuté prachom a RSS čítačky už dnešná mládež nepoužíva, odteraz vás všetky stránky na webe rýchlostného budú otravovať notifikáciou vždy keď sa zjaví nejaký nový oznam. Ako napríklad tento teraz. Alebo ten minulý o tom že v piatok sú vzoráky.
2015-03-20: Tretia sada úloh a vzoráky
Blahoželáme úlohe "Zlý štvorec" k víťazstvu nad celým štartovým poľom. Jej neporazenosť už však asi končí – presnejšie, bude trvať len do okamihu, kedy si Šavlík všimne, že má vo svojom kóde prikrátke pole :)

Od piatku 27. 3. sa môžete tešiť na tretiu sadu. Tá pobeží o pár dní dlhšie, bude sa ju teda dať riešiť počas celej Veľkej noci.

V piatok 10. 4. bude od 13:10 v miestnosti H3 prvé tohtosemestrové rozprávanie vzorových riešení. (Ešte uvidíme, či a ako to bude s videom.)
2015-03-12: Druhá sada úloh
... nakoniec bude zverejnená až zajtra, pobeží teda v klasickom časovom intervale: od piatku obeda do štvrtka neskorého večera. Veľa zdaru pri jej riešení!
2015-03-05: Pytón
Python bol upgradnutý z verzie 3.2.x na verziu 3.4.2. Taktiež pribudla sada knižníc numpy, ak by ste ju nebodaj niekedy na niečo chceli (ale netestoval som to ešte :) ).
2015-03-05: Druhá sada úloh
... pôvodne chcela byť už tento piatok, ale keďže sa prerába elektrina a mohla by z toho byť kuca-paca, radšej ju zverejním až budúci pondelok alebo utorok, keď už bude (dúfajme) všetko opäť fungovať ako má. Stay tuned.
2015-02-18: Nový semester!
Jú, opäť je tu nový semester. Nič sa nemení, predmet funguje presne rovnako ako v tom predchádzajúcom. Prvá sada úloh bude zverejnená už tento piatok.

Ak ste tak ešte neurobili, môžete si pridať RSS feed týchto oznamov do svojej čítačky, prípadne Google calendar s termínmi tréningov do svojho kalendára. (Viď linky v menu vľavo.)
2015-02-11: Posledný týždeň skúškového
Update od Mišofa: Zajtra (vo štvrtok) budem v kancelárii zrejme v nasledovných časoch: tesne pred 10:00, medzi 11:00 a 13:00 (okrem obeda), a od 14:00 do aspoň 16:00. Pozajtra (v piatok) by som tam mal byť celý čas medzi 10:00 a 16:00 (okrem obeda) a možno aj pred/po.
2015-02-08: Posledný týždeň skúškového
Ak si chcete dať u Mišofa zapísať známku, mali by ste ho nájsť v jeho kancelárii (M-263) v pondelok, štvrtok a piatok, vždy zhruba medzi 10:00 a 16:00 (mínus obed).
2015-01-05: Video vzoráky!
Ako experiment som tentoraz vzorové riešenia posledných dvoch sád úloh vyrobil ako playlist na YouTube. Lajkujte, sharujte, komentujte s nápadmi čo a ako robiť lepšie, a samozrejme aj s otázkami ak vám čokoľvek v riešeniach nie je jasné.
2015-01-04: Compilation errors
Oddnes sa submity, ktoré sa nepodarí skompilovať, nerátajú ako zlé submity. Nie sú za ne teda trestné minúty v poradí. Táto zmena bola aplikovaná aj retrospektívne, s výnimkou školských kôl súťaže ACM ICPC, kde boli zachované dva takéto submity, ktoré vtedy rozhodovali o poradí na významných miestach.

(Ak používate skriptovacie jazyky, môže sa vám stať, že syntakticky nekorektný submit stále dostane trestné minúty -- ak sa na jeho nekorektnosť príde až počas jeho interpretovania, je už neskoro na verdikt Compilation error.)
2015-01-04: Bug hunt
Dnes bol úspešne nájdený a možno dokonca aj úspešne odstránený otravný heisenbug, ktorý spôsoboval, že raz za uhorský rok sa výsledok testovania nedostal do databázy a tak riešenie vyzeralo, že stále čaká vo fronte. Tento jav by teda už v budúcnosti nemal nastávať. Ak by napriek tomu nastal (alebo som práve čokoľvek iné rozbil), dajte vedieť :)
2013-12-09: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 8, D od 10, C od 13, B od 17, A od 21 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2014-12-08: Posledná sada úloh
Práve bola zverejnená posledná sada úloh. Má 6 úloh a na jej súťažné riešenie máte 3.5 hodiny času. Posledný deň, kedy sa ešte dá súťažne riešiť, je budúca streda (17. december). Po skončení tejto sady budú oznámené presné bodové hranice na jednotlivé písmenká.
2014-10-18: Vzorové riešenia
Už budúci piatok (24. 10.) od 13:10 v miestnosti H3 bude Mišof rozprávať vzorové riešenia pre prvé dve sady Rýchlostného a pre školské kolo.
2014-10-17: Pour water
V rámci školského kola sa pretestúvala úloha pourwater, kde bol nesprávne nastavený testovač. Osoby, ktorých sa to dotklo, dostanú časovú kompenzáciu.
2014-10-15: Školské kolo
Info ku školskému kolu:

Príďte do H6 na 13:00. Na začiatku bude stručný brífing a potom sa pôjde rovno na vec.

Zadania budú v angličtine. By default budú len v elektronickej podobe. Kto veľmi chcete papierové, napíšte mišofovi, možno vám donesie.

Môžete mať vlastný notebook, ak si donesiete. Je OK používať rozumne malý template. Nie je OK používať akýkoľvek netriviálny kód ktorý ste napísali pred začiatkom súťaže. (Presnejšie, je OK mať ho otvorený read-only a znova ho napísať, rovnako ako keby ste ho mali na papieri.)

Na motiváciu tu máme zopár Usamcovych výrokov počas testovania úloh:
"bud som uz stary a sprosty, alebo to skolske kolo nie je az tak trapne"
"no ja toto mozem!"
"to sa mi nevojde do pamete"
"fuj"
2014-10-10: Druhá sada úloh
Už dnes (piatok 10. 10.) na obed začína týždeň počas ktorého môžete riešiť druhú sadu úloh. Deadline je tradične v noci zo štvrtka na piatok (17. 10.).
2014-10-06: ČVUT Open
V sobotu po našom školskom kole (teda 18. 10.) sa koná ČVUT Open. Ide o tímovú súťaž v rámci ACM ICPC. Úlohy sú väčšinou nie príliš ťažké a skôr technické (tu sú minuloročné) a môže to byť dobrý event ak si chcete vyskúšať riešenie v tíme na nejakej súťaži kde vlastne o nič nejde.

Bude sa dať riešiť aj od nás z Bratislavy, netreba nikam cestovať. Len potrebujeme vopred vedieť či a kto od nás má záujem sa súťaže zúčastniť. Do piatku 10. 10. sa v prípade záujmu ozvite e-mailom na misof at ksp sk.
2014-10-02: Školské kolo
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude v piatok 17. októbra 2014 v hale H6 (tej väčšej). Začiatok a koniec očakávajte zrejme o 13:00 a 18:20, ešte upresníme. Po konci budú ešte pre záujemcov vysvetľované vzorové riešenia.

Na regionálne kolo postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy. Nezabudnite jedlo a pitie, nech máte ako porušovať zákaz jedenia a pitia v hale :) Päť hodín je veľa :)

Na postup je potrebné riešiť v hale H6 vo vyššie uvedenom čase. Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť pre zábavu, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.

Úlohy školského kola ACM ICPC sa do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie rátajú za 1 bod. (Nie je teda za ne viac bodov ak ich vyriešite počas súťaže.)
2014-09-25: Nový semester!
Prvá sada úloh pre zimný semester 2014/15 sa bude dať riešiť už od zajtra, teda od 26. septembra 2014.

V ten istý deň bude od 13:10 v miestnosti H3 inštruktáž pre ľudí, ktorí majú Rýchlostné programovanie zapísané prvýkrát. Ak už ste nejaký semester absolvovali, chodiť tam netreba, nič nové sa nedozviete – podmienky zostávajú rovnaké.

Ak ste tak ešte neurobili, môžete si pridať RSS feed týchto oznamov do svojej čítačky, prípadne Google calendar s termínmi tréningov do svojho kalendára. (Viď linky v menu vľavo.)
2014-07-01: Zapisovanie písmeniek
Ak ešte nemáte známku z Rýchlostného programovania v indexe, u Mišofa si ju môžete dať zapísať napríklad v stredu (2.) po obede, v piatok (4.) celý deň, resp. v pondelok (7.) celý deň. Odporúčaný čas je v okolí obeda.
2014-06-27: Hinty
Ak ešte nemáte dosť bodov, na stránke s dobrými radami nájdete už aj druhú polovicu aktuálneho semestra.
2014-06-27: Finále ACM ICPC
Vo finále súťaže ACM ICPC získali Tomáš "Tomi" Belan, Peter "Bob" Fulla a Jano Hozza bronzové medaily! Pozrite si celú výsledkovú listinu a fotku z odovzdávania cien.
2014-05-25: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 8, D od 10, C od 13, B od 17, A od 21 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra -- s tým, že ak vám skúškové končí skôr, tak to samozrejme potrebujete stihnúť v dostatočnom predstihu pred vašim koncom skúškového.
2014-05-15: Viac súťaží!
V blízkej budúcnosti sa bude konať hneď niekoľko zaujímavých programátorských a tomu príbuzných súťaží, do ktorých sa možno chcete zapojiť:
 • Od zajtra bude bežať posledná sada rýchlostného pre tento semester. Po jej skončení oznámime bodové hranice na písmenká do indexu.
 • Už zajtra (piatok) večer je warmup kolo Yandex.Algorithm.
 • V sobotu večer sa dá riešiť US Puzzle Championship: súťaž v riešení logických úloh (typu sudoku, kakuro, slitherlink a pod.)
 • V sobotu 7. júna bude v Bratislave tretí ročník šifrovacej hry Brieždenie.
 • V nedeľu 15. júna bude najsamlepšia programátorská súťaž na svete: nami organizované IPSC. To naozaj nechcete zmeškať.
2014-05-02: Rýchlostné vs. výberko
Vzorové riešenia pre súťaž "Rýchlostné vs. výberko 2014" si môžete tento rok pozrieť ako prezentáciu.
2014-05-02: mhsplit
Ak v príklade výstupu v úlohe mhsplit vidíte nuly a jednotky, refreshnite si prosím zadanie (lebo som chudák a omylom som na vygenerovanie správnych výstupov použil inú verziu môjho programu -- tož som teraz aspoň fixol zadanie, nech na ňu pasuje).
2014-04-28: Rýchlostné vs. výberko
Neprehliadnite! Už tento piatok (2. mája) popoludní alebo večer si skúste spraviť čas na zábavný contest "Rýchlostné vs. výberko 2014". Týmto contestom pokračuje dlhoročná tradícia, kedy si proti matfyzákom zasúťažia najlepší stredoškoláci, ktorí bojujú o postup na Medzinárodnú olympiádu v informatike.

Contest bude tento rok bežať ako virtuálny (rovnako ako ostatné), teda stačí si niekedy v piatok od obeda neskôr nájsť 3.5 hodiny času.

Do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie sa úlohy z contestu rátajú s váhou 1. (Je teda jedno, či ich vyriešite počas contestu alebo až po ňom.)
2014-04-19: Java
Java mala poslednou dobou snahu žrať ešte viac pamäte a potom sa zrúbať, keď jej to testovač nedovolí. Obaja dostali po papuli, nech sa k sebe správajú slušnejšie. Zatiaľ vyzerá, že to zabralo. Nejaké submity, ktorých sa to zjavne týkalo, som pretestoval, prípadné ďalšie hláste.
2014-04-14: Hinty
Kto zmeškal rozprávanie vzorových riešení, môže si aspoň prečítať stručné rady ku riešeniu každej z nich.
2014-04-04: Veľké contesty sa blížia
Už zajtra je kolo 1A algoritmov v TopCoder Open. Beží už aj registrácia na Google CodeJam, tam beží kvalifikácia budúcu sobotu. Tož, ak vám rýchlostné ide, môžete si vyskúšať to isté na svetovej úrovni :)
2014-04-02: Vzorové riešenia
Neprehliadnite: Ako už sľuboval predchádzajúci oznam, v piatok 4. apríla sa budú rozprávať vzorové riešenia pre prvé tri sady úloh, a to tradične v hale H3 od 13:10.
2014-03-21: Sada 3?
Budúci týždeň je celoštátne kolo OI, takže ďalšiu sadu čakajte až po ňom, zrejme od piatku 28. marca. Následne v piatok 4. apríla sa zrejme budú rozprávať vzorové riešenia pre prvé tri sady.
2014-03-06: Nová sada
Už od zajtra vás čaká druhá tohtosemestrová sada úloh. Bude o čosi ťažšia od prvej. Kvôli sústredku KSP sa tentokrát bude dať riešiť až do nasledujúcej nedele (16. 3.) večera.
2014-02-27: Deratizácia
Poslednou dobou kvôli zákernému bugu na našej strane nefungoval v niektorých čítačkách RSS feed. Trpaslík po ňom pobúchal kladivom a RSS feed následne sľúbil, že už bude poslúchať.
2014-02-17: Nový semester!
Prvá sada úloh pre tento semester bude zverejená v piatok 21. 2. (prvý piatok semestra).

V ten istý deň bude od 13:10 v miestnosti H3 inštruktáž pre ľudí, ktorí majú Rýchlostné programovanie zapísané prvýkrát. Ak už ste nejaký semester absolvovali, chodiť tam netreba, nič nové sa nedozviete – podmienky zostávajú rovnaké.

Ak ste tak ešte neurobili, môžete si pridať RSS feed týchto oznamov do svojej čítačky, prípadne Google calendar s termínmi tréningov do svojho kalendára. (Viď linky v menu vľavo.)
2014-02-09: Bug
Z nejakého dôvodu dnes asi od 15:30 prestalo fungovať uploadovanie protokolov z testovania. Sorry about that. Bug lovíme.
Update: Už je snáď po ňom :)
2013-12-13: Vzorové riešenia, part II
Rozprávanie vzorových riešení úspešne prebehlo. Na stránke s hintami už sú stručné sumáre hlavných myšlienok riešení.
2013-12-09: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 8, D od 10, C od 13, B od 17, A od 21 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je uvedený na výsledkovej listine semestra.
2013-12-09: Vzorové riešenia, part II
Už tento piatok (13. decembra) budem od 13:10 v H3 rozprávať vzorové riešenia pre úlohy zo sád "Všehochuť na november" a "Farmárska".
2013-11-28: Nová sada
Už od zajtra sa na vás teší Farmár Bob a päť chutných farmárskych úloh tvoriacich novú sadu.
2013-11-18: CERC conquered!
Včera (v nedeľu 17. novembra) sa v poľskom Krakove konalo regionálne kolo súťaže ACM ICPC. Po druhý raz v rade sa družstvu UK podaril famózny výsledok: víťazstvo! Naše víťazné družstvo má tento rok zloženie Tomi Belan, Peter "Bob" Fulla a Jano Hozza. Hanbiť sa nemusí ani druhý náš tím v zložení Mišo "Žaba" Anderle, Jožo Brandys a Peter "Petržlen" Csiba. Ten obsadil v celkovom poradí 21. miesto, bol ale aj tak druhým najlepším slovenským tímom. Pozrite si celkové poradie.
2013-11-08: Nová sada
V priebehu nasledujúcich siedmich dní môžete riešiť v poradí už štvrtú sadu úloh pre tento semester. Želám veľa dobrých nápadov! :)
2013-10-26: Hinty
Kto zmeškal rozprávanie vzorových riešení, môže si aspoň prečítať stručné rady k ich riešeniu. Na tejto stránke by tiež mohla v blízkej budúcnosti pribudnúť aspoň časť starých úloh, ktoré tam doteraz chýbali.
Update: už sú dostupné hinty ku skoro všetkým starým úlohám.
2013-10-18: Nová sada + vzoráky
Už od dnes môžete riešiť novú sadu úloh. Dobrá rada vopred: skôr, ako ju začnete riešiť, si pozrite nasledovné staré úlohy: largebag, vtaciky, debilsort a pinkiepie.

Budúci piatok (25. októbra) budem od 13:10 v H3 rozprávať vzorové riešenia dovtedy zverejnených úloh – teda prvých dvoch sád a tiež školského kola.
2013-10-03: Školské kolo
zdochnes ked to uvidis :D
-- misof usamcovi o jednej z uloh

ty vole
-- usamec o tej istej ulohe

ja sa toho bojim uz teraz! by sa mi to nechcelo citat! :)
-- monika o tej istej ulohe

strasne peknu to ma ideu riesenia
-- usamec o *inej* ulohe

citam si (ulohu) a je to ugly :)
ale aspon kratke! :)
-- monika a misof o este inej ulohe

to asi nebola moc tazka uloha, ci?
-- monika (po OK za par minut)

ale celkom prijemne su tie ulohy, ziadna nie je nejaky extra velky grc
-- usamec

toto keby sa mi stalo na skolskom kole, tak ma asi...
-- taktiez usamec, ked sa na "celkom prijemnej" ulohe parkrat odrbal :)
Tešíte sa už na školské kolo? My veľmi :)
2013-09-30: Školské kolo
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude v piatok 11. októbra 2013 v hale H6 (tej väčšej). Inštrukcie začnú o 13:10, samotná súťaž tesne po nich. Súťaž trvá 5 hodín, predpokladaný koniec je teda 18:20. Po konci budú ešte pre záujemcov vysvetľované vzorové riešenia.

Na regionálne kolo postúpi najlepších 6 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť. Na postup je potrebné riešiť v hale H6 vo vyššie uvedenom čase.

Pravidlá budú podobné ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky (okrem hudby). Povolené (ale zrejme nepotrebné) je čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy. Nezabudnite jedlo a pitie, nech máte ako porušovať zákaz jedenia a pitia v hale :) Päť hodín je veľa :)

Pre cezpoľných, ktorí sa chcú zapojiť tiež, bude súťaž bežať ako virtual contest počas zhruba 24 hodín, začínajúc vtedy keď začnú oficiálni súťažiaci.
2013-09-15: Školské kolo ACM ICPC
Tohto roku školské kolo súťaže ACM ICPC prebehne zrejme v piatok 11. októbra popoludní. Stay tuned for more news.
2013-09-11: Nový semester!
Prvá sada úloh pre tento semester bude zverejená v piatok 27. 9. (prvý piatok semestra).

V ten istý deň bude od 13:10 v miestnosti H3 inštruktáž pre ľudí, ktorí majú Rýchlostné programovanie zapísané prvýkrát. Ak už ste nejaký semester absolvovali, chodiť tam netreba, nič nové sa nedozviete – podmienky zostávajú rovnaké.

Ak ste tak ešte neurobili, môžete si pridať RSS feed týchto oznamov do svojej čítačky, prípadne Google calendar s termínmi tréningov do svojho kalendára. (Viď linky v menu vľavo.)
2013-06-28: Zapisovanie známok
V poslednom týždni skúškového si môžete známky dať zapísať napr. v nasledujúcich intervaloch časopriestoru:
 • v pondelok medzi 11:00 a 11:30, alebo medzi 12:30 a 14:00 v M-263
 • v utorok medzi 11:50 a 13:50 v akvárku XII
 • v stredu a štvrtok v náhodných časoch keď zrovna MišoF nie je na bc štátniciach ani ničom inom (UPDATE: vhodný čas je pred obedom buď v akvárku III alebo v kancelárii)
 • v piatok v priebehu dňa v M-263 (UPDATE: resp. dopoludnia v I 9.)
2013-05-20: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia v letnom semestri 2012/13 nasledujúce bodové hranice: E je od 8, D od 10, C od 12, B od 15, A od 19 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je v princípe koniec skúškového obdobia mínus čas, za ktorý nás stihnete nájsť, aby sme vám dosiahnuté písmenko zapísali. Systém prestane do výsledkovej listiny rátať submity od 28.6.2013 07:47:00.
2013-05-10: Posledná sada úloh
Od dnes sa dá riešiť posledná sada úloh pre tento semester. Po jej skončení budú zverejnené hranice na jednotlivé písmenká. Good luck!
2013-04-28: Rýchlostné vs. výberko
Už tento štvrtok alebo piatok (2. a 3. mája) si skúste spraviť čas na zábavný contest "Rýchlostné vs. výberko vs. Mišof 2013". Ako naznačuje názov, proti vám budú (ako už tradične každý rok) súťažiť aj stredoškoláci, ktorí tento týždeň bojujú o postup na medzinárodnú olympiádu v informatike. A okrem nich ešte aj pár Švajčiarov. A tiež ja.

Contest bude tento rok bežať ako virtuálny (rovnako ako ostatné), teda stačí si niekedy v štvrtok alebo piatok nájsť zhruba 4 hodiny času. Účastníci výberka budú riešiť v piatok po obede.

Do hodnotenia predmetu Rýchlostné programovanie sa úlohy z contestu rátajú s váhou 1. (Je teda jedno, či ich vyriešite počas contestu alebo až po ňom.)

Úlohy pre tento contest (mimochodom, interne má okrúhle poradové číslo 100) pripravili Mišo "Žaba" Anderle a Jano "Kozza" Hozza, s angličtinou pomáhal Tommy Kuzma.
2013-04-17: Zaujímavé akcie v budúcnosti
Neprehliadnite dve zaujímavé udalosti, ktoré vás čakajú v blízkej budúcnosti:
 • V sobotu 1. júna (na Deň detí) bude v Bratislave tímová šifrovačka Brieždenie. Budú aj balóniky!
 • V sobotu 8. júna bude ďalší, v poradí už pätnásty, ročník celosvetovej online programátorskej súťaže IPSC.
Urobte si na ne miesto vo svojom kalendári :)
2013-03-18: Tretia sada úloh
Na tretiu sadu úloh sa môžete tešiť počas Veľkej noci (a tiež tesne pred ňou a po nej). Následne v piatok 5. apríla bude od 13:10 v miestnosti H3 prvé kolo rozprávania vzorových riešení. Účasť je silne odporúčaná, obzvlášť ak vám aj ľahké úlohy prvých sád robili problémy.
2013-03-15: Dominofall
Počas súťaže sa viacerým riešiteľom podarilo pretlačiť na úlohe dominofall riešenia, ktoré sú zjavne worst-case kvadratické. Good for you! :) Odteraz ale dostala táto úloha pár nových vstupov, s ktorými by väčšina kvadratických riešení mala mať problém.
2013-03-07: Dominá
Druhá sada pre tento semester sa dá riešiť od tohto piatku (8. 3.) do najbližšieho štvrtku (14. 3.) vrátane.
2013-02-13: Nový semester
Prvá sada pre tento semester bude zverejnená budúci piatok (22. februára). Ak si to nechcete pamätať a používate Google Calendar alebo kompatibilný softvér, pridajte si náš kalendár doň. (Linka je vľavo pod menu.)
2013-02-10: Nový testovač
Už sa vaše riešenia testujú na novej, rýchlejšej mašine. Úmyselné zmeny:
 • O niečo menšie časové limity (v skutočnosti by sa ale nikde nemala zmenšiť množina akceptovaných programov).
 • Všade pamäťový limit 1 GB.
 • Nové kompilátory/interpretery na všetko. Notably, g++ 4.7 kompilujeme s -std=gnu++11 a táto verzia kompilátora už pozná veľa dobrého z C++11.
 • Zrušená podpora pre Python 2, jediný Python čo ostal je 3.2, lebo je to aj tak skoro jedno.
Teraz už nastala tá sľubovaná chvíľa, že ak niečo nefunguje, hláste to.
2013-02-08: Nový testovač
Po vyše 167 000 otestovaných riešeniach sa pomaly blíži chvíľa, kedy sa súčasný testovač poberie na zaslúžený odpočinok. V najbližších dňoch sa môže stať, že sa niektoré (prípadne všetky) úlohy nebudú dať odovzdať. To je v poriadku, sú to len "pôrodné bolesti". Keď už všetko pobeži na novom testovači, pribudne časom nový oznam o tom, že máte nahlásiť prípadné problémy. Zatiaľ teda prosím o toleranciu a nič nikam nehláste :)
2013-01-31: Zapisovanie písmeniek
Nowadays je lepšia (čítaj: nenulová) šanca dať si zapísať písmenko u Miška Winczera (tuším I 21), u Mišofa (M 263) to pôjde až posledné dva dni skúškového (štvrtok 7. a piatok 8.2.).

Upozorňujeme ešte na deadline na riešenie úloh: ako už nejaký čas svieti nad výsledkovou listinou pre tento semester, do hodnotenia sa rátajú len riešenia odovzdané do 8.2.2013 07:47:00 ráno.
2012-12-14: Hodnotenie predmetu
Na zisk písmenka z predmetu Rýchlostné programovanie platia tento semester nasledujúce bodové hranice: E je od 9, D od 11, C od 14, B od 17, A od 21 bodov (vrátane). Deadline na riešenie je v princípe koniec skúškového obdobia mínus čas, za ktorý nás stihnete nájsť, aby sme vám dosiahnuté písmenko zapísali.
2012-12-14: Vzorové riešenia
Kto nestihol prísť osobne, na stránke s hintami už nájde aspoň stručné návody k úlohám o poníkoch a o reťaziach. Tiež si môžete pozrieť sľubované grafy k úlohe "rarity".
2012-12-11: Vzorové riešenia
Všimnite si prosím, že bol upravený čas, dokedy sa dá riešiť posledná sada úloh (Čertove reťaze): koniec súťažného odovzdávania riešení bude v piatok 14. 12. na poludnie. Následne budú v piatok 14. 12. 2012 od 13:10 v miestnosti H3 POZOR, ZMENA: od 13:00 v akvárku V rozprávané vzorové riešenia druhej polovice semestra (a zrejme aj vybraných úloh z Letného maratónu, na ktoré som zabudol minule).
2012-12-04: Mikuláš
... išiel okolo, ale keď videl, ako flákate školu, neupratujete a do noci visíte na internete kde nelegálne ťaháte všetko čo sa len dá, poslal vám tento rok len čerta. A čert vám za trest prináša reťaze.

(Po skončení tejto sady budú zverejnené bodové hranice na hodnotenie za tento semester.)
2012-11-19: CERC 2012
Dobre ste držali palce :) In an unprecedented feat of epic greatness, náš tím v zložení Vlado `Usamec' Boža, Peter `Bob' Fulla a Tomi Belan vyhral regionálne kolo a postúpil do svetového finále súťaže ACM ICPC!
Záverečné poradie.
2012-11-17: CERC 2012
V nedeľu naše dva tímy bojujú na regionálnom kole o postup do svetového finále. Držte im palce! Ak vás to zaujíma, sledujte web súťaže a fejsbuk.
Update: priebežné poradie bude zrejme tu: ranking. (V čase písania sú tam výsledky cvičného kola. V tých sa skúsené tímy poznajú tak, že majú všetko vyriešené a majú veľa zlých submitov.)
2012-10-26: Poníky!!!!1111eleven
Pribudla nová sada úloh. Oproti tradičným sadám úloh sú tu hneď tri rozdiely, na ktoré sa oplatí upozorniť:
 • Netrvá tri, ale až tri a pol hodiny.
 • Dá sa riešiť aj cez sviatky (najneskôr v nedeľu večer).
 • Je o poníkoch!
2012-10-14: Vzorové riešenia
Najbližší piatok (19. októbra) sa budú od 13:10 v miestnosti H3 rozprávať vzorové riešenia k doteraz zverejneným úlohám -- teda prvé dva tréningy a školské kolo ACM.
2012-10-08: Školské kolo
Pre externých súťažiacich bola pridaná možnosť začať riešiť školské kolo kedykoľvek medzi 12:00 a 18:59 (alebo aj neskôr, ale nebudete mať plných 300 minút). Postúpiť na CERC môžu len súťažiaci, ktorí spĺňajú podmienky (viď predchádzajúci oznam) a prídu fyzicky súťažiť do haly v čase od 12:00.

Ak má niekto z oficiálnych súťažiacich neodolateľnú túžbu mať zadania aj v papierovej podobe, dajte vedieť na misof at ksp.sk, možno sa vám potom v piatok zjavia.
2012-09-21: Školské kolo
Školské kolo súťaže ACM ICPC bude v piatok 12. októbra 2012 v hale H6. Inštrukcie od 11:35, samotná súťaž približne 12:00 až 17:00. (Bude snaha začať skôr, alebo aspoň načas. Ak sa stihne začať skôr, stihne sa skončiť skôr.)

Na regionálne kolo postúpi najlepších 9 matfyzákov spĺňajúcich tieto podmienky. Prihlasovať vopred sa netreba, stačí prísť.

Pravidlá budú ako na regionálnom kole: Zakázaný internet, zakázané akékoľvek dáta v digitálnej podobe, zakázané elektronické pomôcky okrem hudby. Povolené čokoľvek na papieri: listingy programov, knihy. Nezabudnite jedlo a pitie, nech máte ako porušovať zákaz jedenia a pitia v hale :) Päť hodín je veľa :)
2012-09-21: Nový semester
Už dnes (piatok 21. 9.) bude zverejnená nová sada úloh. Navyše bude v rozvrhovom čase (od 13:10 v miestnosti H3) inštruktáž pre ľudí, ktorí majú teraz rýchlostné zapísané prvýkrát.
2012-08-27: Bugfix
C++ kompilátor nejak odhnil, bolo po ňom pobúchané kladivom, aby fungoval. Submity, ktorých sa to týkalo, boli pretestované.
2012-08-18: S novou dobou: nová súťaž
Pre tých, čo sa v lete nudia a už im idú zakrnúť mozgy, tu máme jednu novú sadu. Je trochu ťažšia: experimentálne bolo overené, že elitnému Varšavskému ACM tímu by trvala tak šesť hodín. U nás je preto na ňu hodín až 74 :)

Bonus: Cena pre víťaza je fľaša vína* s osobným venovaním od Mišofa.

* Kvalita vína závisí od počtu úloh vyriešených víťazom. Prudko preferovaný je osobný odber. V prípade, že vyhrá nedospelá osoba alebo abstinent, bude nájdená adekvátna náhrada.
2012-08-18: Nová doba!
Aby sme držali krok s dobou, Rýchlostné programovanie má pre vás nové chutné vylepšenia:
 • Nová stránka s oznammi (táto), ktorá už teraz má svoj RSS feed.
 • V dohľadnej dobe navyše pre prihlásených pribudne zvýraznenie položky pri neprečítaných oznamoch.
 • Google calendar, v ktorom by sa mali automaticky zjavovať nové súťaže.
Vzhľadom na tieto zmeny odteraz nebude chodiť e-mailový spam pred súťažou. Kontakt e-mailom bude použitý len v (zatiaľ nepredvídateľných) akútnych prípadoch, aj to len u ľudí, ktorí to majú povolené.

Page generated at 6.6.2023 22:24:09 in 0.0133 s.