[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

TECHNÉCIUM

                                              Technetium - Tc

Protónové číslo : 43
Konfigurácia : (Kr)4d6   s1  
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 2140
teplota varu : 4700 
 

Charakteristika: 

Je striebrosivý kov podobný réniu. Bolo pravdepodobne objavené v roku 1925 nemeckým chemikom W.Noddackom a I. Tackeovou ako dopsiaľ neznámy prvok. Nazývali ho masurium podľa kraja Mazúrsko. Existenciu tohto prvku a jeho vlastnosti predpovedal MMendelejev, ktorý ho pomenoval ekamangán vzhľadom na jeho umiestnenie v periodickej sústave. Technécium bolo v roku 1937 pripravené umelo jadrovou reakciou talianskymi vedcami E. Segreom a C. Perrierom, ktorí zistili, že je to nestály rádioaktívny prvok s polčasom rozpadu 200000 rokov. Pretože vek Zeme je približne 10 000 krát väčší, bolo treba predpokladať, že tento prvok aj keby pôvodne bol na Zemi, musel by sa za ten čas úplne rozpadnúť a zo zemskej kôry vymiznúť, a že teda v prírode už nemúže existovať. Preto bol objav tohto prvku priznaný talianskym vedcom a meno dostal podľa gréckeho slova "technétos" (umelý). 
Pri nízkych teplotách je supervodivý, zhorí pri spaľovaní v nadbytku kyslíka na prchavý svetložltý oxid technecistý. Získava sa z odpadu jadrových reakcií, kde je ho až 6 %.

Výskyt:

V roku 1940 sa jeho stopy zistili v rozpadových produktoch štiepenia uránu a spektrálne sa zistili aj na Slnku a v niektorých hviezdach.

Použitie:

Nedávno sa zistilo, že technécium je schopné pohlcovať pomalé neeutróny,  čo ho predurčuje na praktické využitie pri tienení jadrových reaktorov.

Zlúčeniny

Roztok kyseliny technecistej je tmavočervený a jej soli technecistany zabraňujú korózii železa.