[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

NIÓB

                                              Niobium - Nb

 
Protónové číslo : 41
Konfigurácia : (Kr)4d4 5s1
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 2486
teplota varu : 4930 
 

Charakteristika: 

Niób je svetlosivý kov. Na vzduchu je stály a možno ho valcovať aj zvárať. Má vlastnosti podoné prvku tantalu. Nemecký chemik H. Rose roku 1844 pomenoval niób podľa Tantalovej dcéry Nioby. Niób pripravil až W. Bolton roku 1903 vákouvým tavením v elektrickom oblúku z chloridu niobičného.
Pripravuje sa elektrolýzou fluoroniobičnanu alebo redukciou fluoridu niobičného kovovím sodíkom. 

Výskyt:

V prírode je vzácny. vyskytuje sa v columbite, ktorý sa označuje alebo ako niobit, alebo ako tantalit, podľa toho, ktorý prvok prevláda. Nachádza sa aj v cínových rudách v Krušnohorí. V stopách je rozptýlený aj vo vyvrelinách, z ktorých sa po zvetraní dostáva na ryžoviská ťažkých nerastov.

Použitie:

Jeho tvárnosť a spájateľnosť so sklom sa uplatňuje pri konštrukcii žiaroviek. Je aj dôležitou prísadou do legovaných ocelí, ako silno karbidotvorný prvok. Nióbové nehrdzavejúce ocele s 0,5-1% nióbu sú žiaruvzdorné a zhotovujú sa z nich plynové turbíny, vysokotlakové kotly a reaktívne motory. Prídavok nióbu k oceli zvyšuje aj pevnosť zvarov. Pre vysoké náklady na výrobu sa zatiaľ niób používa veľmi málo.

Zlúčeniny

Niób s inými zriedkavými kovmi, napr. volfránom, molybdénom, hafniom a i., tvorí zliatiny, ktoré vynikajú pevnosťou pri vysokej teplote. Preto zo zliatiny nióbu s volfránom sa vyrábajú termočlánky na meranie teploty do 2000 stupňov C.