[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

  RUBÍDIUM

Rubidium - Rb

 
Protónové číslo : 37
Konfigurácia : (Kr)5s1 
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 38,8
teplota varu : 688 
 

Charakteristika: 

Rubídium je vzácny kov, mäkší ako vosk. Je reaktívnejší ako draslík, na vzduchu i vo vode sa samovoľne zapaľuje.Je asi šesťkrát drahšie ako zlato. Bol objavený roku 1861 spektrálnou analýzou, ktorú vyvinul nemecký chemik W. Bunsen, v odparku durkheinheimských minerálnych vôd  a pomenovali ho podľa červenej čiari v spektre (latinsky "rubidus" je tmavočervený).
Pripravuje sa pôsobením práškového horčíka na hydroxid rubídny v prúde vodíka.

Výskyt:

V prírode rubídium sprevádza draslík v štasfurtských draselných soliach. V stopových množstvách sa nachádza aj vo vyvrelých horninách. V stopách je aj v minerálnych vodách a v pôde, z ktorej ho asimiluje cukrová repa, tabak a vinič. 
Najväčšie množstvo rubídia je v rubídiovej sľude lepidolite. Z jeho výskytu možno predpokladať, že ide o veľmi vzácny prvok. Pri hodnotení celkového zloženiatuhej zemskej kôry sa však rubídium dostáva po celý rad prvkov, s ktorými sa denne stretávame. V zemskej kôre je ho asi 3 až 4-krát viac než medi a niklu. 

Použitie:

Zatiaľ nemá veľké praktické upetrebenie. Prímesou rubídia k ortuti sa upravuje svetlo ortuťových výbojok, ktoré potom dávajú svetlo podobné dennému. Rubídium je nazaujímavejšie tým, že pôsobením svetla sa stáva zdrojom elektrickej energie. táto fotoelektrická vlastnosť sa využíva na výrobu fotočlánkov pre televíziu, zvukový film.

Zlúčeniny

Halogenidy rubídia RbCl, RbBr a  RbI sa uplatňujú v lekárstve ako utišujúci prostriedok.