[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

CHRÓM

 Chromum - Cr

 
Protónové číslo : 24
Konfigurácia : (Ar)3d5 4s1
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 1875
teplota varu : 2199 
 

Charakteristika: 

Chróm je striebrolesklý kov, krehký, ale tvrdý. Má názov z gréckehop slova "chróma" (farba), pretože jeho zlúčeniny sú rôznofarebné - žlté, zelené i červené.. Objavil ho v orku 1797 L.N. Vauqueline a nezávisle od neho M.H.Klaproth. Je veľmi stály, pretože sa na povrchu pokrýva vrstvičkou oxidu, ktorý ho chráni pred koróziou. 
Čistý chróm pripravil elektrolýzou chloridu chromitého roku1854 R.W.Bunsen. V súčasnosti sa vyrába aluminotermicky redukciou hliníkom a získava sa zvyčajne v zliatine so železom ako ferochróm. 

Výskyt:

Jedinou technicky dôležitou rudou chrómu je chromit , ktorý je rozptýlený v zrniečkach vo vyvrelých horninách, z ktorých sa dostáva do ryžovískťažských nerastov. Ložiská chrómu sú v južnej Afrike, na Urale, v Grécku. Chróm sa nahcádza aj v spineloch, turmalínoch a granátoch. Stopové množstvá sú aj v rastlinách a krvi živočíchov. 

Použitie:

 Pre jeho tvrdosť ho možno používať na rytie do skla. Z ferochrómu sa vyrábajú chrómnikové ocele, z ktorých je najznámejšia oceľ, ktorá je vhodná na výrobu cisterien a potrubí, ale aj na zhotovovanie náramkových hodiniek, nádob a plniacich pier. Z nehrdzavejúcej ocele sa konštrujú trupy lodí a ponoriek. Chrómniklové ocele sú dôležité aj na výrobu pancierových platní tankov a delových hlavní. 

Zlúčeniny

Pridaním chrómu sa mosadz aj bronz stávajú tvrdšími. Upotrebovanie našli aj niektoré zlúčeniny chrómu, ktoré sú v rozpustnej forme jedovaté. Človeka usmrcuje už 0,5 g oxidu chromitého. V maliarstve je obľúbená chrómová žltá a olivovozelenáchrómová zeleň.  
Kamenec chromito draselný sa používa akoo moridlo pri farbení tkanív a na chromočinenie koží.  
Žltý chróman amónny a dvojchróman amónny sú podstatou chrómovej želatíny vo svetlotlači.  
Zlúčeniny chrómu sú aj súčasťou katalyzátorov. Dvojchróman draselný je dôležité technické okysličovadlo.