Krúžok programovania na GJH, 2003/2004

Krúžok vediem ja - Dávid Pál, david@ksp.sk, toho času študent informatiky na matfyze a dlhoročný vedúci KSP. Stretávame sa vždy v v utorok o 15:00 na GJH pred ŠVL. V prípade akýchkoľvek problémov, otázok alebo naopak nápadov a postrehov, mi neváhajte napísať email.

Krúžok je prípravou do programátoských súťaží, najmä MOP (Matematická Olympiáda, kategória Programovanie) ale aj KSP a Zenit a výchova budúcich účastníkov IOI (Medzinárodná Olympiáda v Informatike) a CEOI (Stredoeurópska Olympiáda v Informatike).

Budem rozprávať veľa teórie a zadávať príklady z vyššie spomínaných súťaží. Niečo budem po vás chcieť naprogramovať v Pascale alebo C/C++, ale skôr na to nebude čas. (To viem zo skúseností z minulých rokov. Naprogramovať sa stihnú jedine úplne ľahké veci.) Plus mínus som si dopredu pripravil témy, ktorými vás chcem mučiť. Nakoľko to bude záväzné, ešte sám neviem. Naviac budem všetkých nútiť riešiť nasledovné súťaže MOP, KSP/KSP-Z, PKSP, IPSC a keďže si myslím, že matematika je v tomto veľmi dôležitá, tak aj MO a KMS, prípadne PraSe.

Kto chce byť fakt dobrý informatik, nesmie zaháľať a musí hľadať príklady, trénovať a učiť sa aj sám. Existuje pár dobrých stránok s archívmi príkladov, dokonca existujú súťaže, kde vám vaše riešenie (poslané internetom) rovno otestujú. Kto sa hlbšie zaujíma o informatiku môže si prečítať pár pekných knižiek z informatiky o algoritmoch, dátových štruktúrach, grafike, výpočtovej geometrii alebo kryptológii.