[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

NIKEL

                                              Niccolum - Ni

 
Protónové číslo : 28
Konfigurácia : (Ar)3d84s2 
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 1452
teplota varu : 2900 
 

Charakteristika: 

Nikel je biely, lesklý, kujný a ťažký kov, na vzduchu stály, slabo feromagnetický. V nemčine znamená darebák. Pomenovali ho baníci, ktorí ho našli v ložiskách sírnikových rúd. Objavil ho A. F. Cronstedt roku 1751 v medenej rude vo Švédsku. 
Vyrába sa po vypražení sírnikových rúd na oxid nikelnatý redukciou uhlíkom. Čistý nikel sa podľa Monda získava rozkladom karbonylu niklu ako 99,99 % nikel.

Výskyt:

V prírode sa nachádza rýdzi len v meteorickom železe. Vyskytuje sa v arzénových rudách: nikelíne a gersdorfite v Kanade, na Urale. Jeho významným nerastom je aj zelený kremičitan nikelnatý - garnierit, ktorého ložiská sú v Novej Kaledónii , v Poľsku. Okrem toho nikel sprevádza železo v pyritoch, pentlanditoch a nachádza sa aj v nafte.

Použitie:

Pretože odoláva korózii, poniklúvajú sa ním korčule, bicykle, súčiastky áut a ozdobné kovové predmety. Z jeho zliatiny sa razia drobné mince. Zo zliatin, nazývaných nové striebro, alpaka alebo argentán, ktoré obsahujú okrem medi a zinku 10 až 20 % niklu, sa vyrábajú príbory. Významnou zliatinou je aj konštán , nichróm a nikelín, ktoré sú pre malú elektrickú vodivosť vhodné na výrobu vinutí do elektrických pecí.
Najväčšia časť niklu sa spotrebuje na výrobu niklových ocelí, odolných proti korózii, ktoré sa stali zbrojným kovom na výrobu hlaví pušiek. Najznámejšia je nehrdzavejúca oceľ s 9 % Ni a 18 % Cr, z ktorej sa vyrábajú chirurgické nástroje.  

Zlúčeniny

Hydrátovaný oxid niklitý sa používa pri výrobe Edisonových zásaditých železno-niklových akumulátorov a síran nikelnato-amónny ako niklovacia kúpeľ na galvanické pokovovanie.. Nikel vytvára komplexné zlúčeniny aj s početnými organickými činidlami.