Hrunograbná bufda − Haluz 6. − 7.10.2006

1.

Začíname celkom dobre. Hneď sme zbadali text "neďaleko", potom podľa mapy dopĺňame Horváthov kríž. Ten bol v poslednom stĺpci a tam nám pochopiteľne chýbalo najviac písmen. S výkrikom "BINGO" odchádzame z amfiteátra asi na piatom mieste. Keďže to tu poznáme, hneď odbáčame na modrú značku. Potom však zisťujeme, že modré značky sú tu v podstate dve a tak sa vraciame späť k amfiteátru. Keď prechádzame okolo, opäť vykríkneme "BINGO!".

2.

Prichádzame k prvému mostu a pod ním zadanie nevidíme. Ideme k ďalšiemu a tam tiež nič. Tak sa Mic a Lukáš vracajú a nakoniec zadanie nájdu, ale zoberú iba jedno zadanie. Preto sa Mirko prebehol po ďaľšie. Najdlhšie trvalo sudoku.

3.

Zostávame sedieť na lavičke pri lúke a Lukáš beží po zadanie. Najprv skúšame párovať slová: "korytnačka − pancier", "chrbtica − chvost", "hárok egrešov". Z ostatných slov, ale dvojice nejde dobre vytvoriť. Skúšame ešte vytvoriť graf, ale asociácie su príliš voľné. Mišo dostáva nápad, že sú tam slová, ktoré sa zle prekladajú do češtiny. Voláme WSXovej mame a máme kompletné riešenie. Riešenie trvalo asi 45 minút.

4.

Zostávame na Bielom kríži, keďže ďalej sa bude asi pokračovať smerom na juh. Mic beží po šifru, ale dlhšie to hľadá a tak stíhame zjesť veci kúpené v bufete ešte pred jeho návratom. Mic sa po prečítaní predchádzajúcej vety dozvedel, že stihli zjesť veci kúpené v bufete. Ešteže tam dostal od WSXa čaj. Samotná šifra nám trvá asi 5 minút.

5.

Cestou na toto stanovište WSX a Mic stihli dopiť čaj, čo nás prirodzene zdržovalo:-) Najprv si myslíme, že pri jazierku bude treba použiť plavky, ale nakoniec získavame zadanie aj bez toho. Najprv skúšame rozdeliť písmená podľa farieb. Keďže počty nejak nesedia, tak túto metódu zavrhujeme. WSX dostáva nápad s posunmi o 0 až 5 alebo 1 až 6. Vyťahuje notebook a s pomocou programu to máme hneď. Odhadom nám to trvalo tak 15 minút.

6.

Väčšina tímu zostáva na rázcestí žltej a modrej, keďže si myslíme, že ďalej sa pôjde cez Pánovu lúku. Lukáš beží po šifru. Zo začiatku skúšame úplne šialené veci. Napríklad vyberáme písmeno zo slova podľa toho, koľkokrát pretne najkratšia cesta daný útvar. Sú tam ale nejednoznačnosti ako strom/jabloň, mrak/oblak, žena/dievča. Nakoniec Mirko vidí, A, potom P, N... Lúštenie trvalo asi hodinu.

7.

Na Pánovej lúke strácame asi 10 minút hľadaním šifry. Pri riešení najprv vypĺňame veci pri balóne, potom veci okolo počítačov, muzikály, náboženstvo a riešenie je na svete. Medzitým WSX míňa asi 400 Sk za GPRS cez roaming. Pred pripájaním mal ešte T-Mobile, ale zrazu ho to preplo na rakúsku sieť. Riešenie tejto šifry nám zlepšuje náladu. Trvalo nám to asi polhodinu.

8.

Prvýkrát sme na štvrtom mieste. Tipujeme, že ďalšie zadanie bude pri Troch duboch a celý čas ich hľadáme v texte. Najskôr Mic skúšame nájsť morzeovku. Po veľa neúspešných pokusoch si všímame, že v texte je veľa slov "tu, to/toho/...". Zdá sa nám to na text priveľa a tak skúšame hľadať "kúsok za tým". Nevieme však, "koľko je kedy kúsok". Potom si ešte všímame, že v texte sú divné slová ako strigôň a intrigy, ktoré obsahujú trojku a my predsa chcem ísť na Tri duby. Duby tam však žadnym spôsobom nenachádzame. Ešte nám bolo podozrivé aj slovo jednostranný, ale škoda, že sme nečítali aj medzi slovami... Tak sa po 2 a polhodine rozhodujeme zavolať nápovedu. A z Troch dubov je nakoniec Snežienka. Haluzenie sa obcas nevyplaca.

9.

Najprv asi 20 minút všetci len pozerajú na zadanie a nikto nič nepíše. Všímame si, že sú tam štvorky a jednotky. A z IQ testov vieme, že v podobných úlohach sa spodné ihličie odpočítava. Lukáš sa chce silou-mocou prejsť po nápovedu, ale našťastie Mišo a WSX správnym spôsobom vypočítavajú písmená. Riešenie nám trvalo asi polhodinu. Pred odchodom ešte hľadáme mapu, ktorá nám vypadla pri moste. Nakoniec nám ju dáva tím ustredni topeni, ktorí ju našli na zemi.

10.

Pred príchodom na Slavín ešte usudzujeme, že šifra bude mať asi niečo s azbukou. Na zastávke trolejbusu sa pripájame na internet, sťahujeme azbuku a prispievame do fóra. Na Slavíne Mišo nachádza troch vojakov a skúšame predĺžiť priamku do kríkov, ale tam nič nie je. Potom Mišo odpisuje text zo sochy, ale nevidí slová za obidvoma záhybmi. Text je teda príliš krátky a nič nevychádza (toto bolo asi po hodine pobytu na Slavíne). O ôsmej hodine sú tam už aj policajti a nemáme ďalšie nápady. Chceme si ešte zalúštit a nápady dochádzajú, tak voláme na nápovedu. MišoF nám hovorí, že sme mali odpísať ten nápis. Sami si nadávame, že sme to zle odpísali a že sme sa vlastne nemuseli vzdávať tak skoro (po troch hodinách na Slavíne). Ďalej ideme na ulicu Zamocká (nie Zámocké schody) a nevieme nájsť šifru. Potom volá Monika WSXovi, nech prídeme na guláš do cieľa.

Cieľ

V cieli vidíme ostatné šifry. Keby sme sa nevzdali, asi by sme prišli aspoň na trinástku. Braillovo písmo sme so sebou mali a Mišo vyhmkal Yesterday hneď. Nevadí, sledovať priebeh z cieľa bola tiež zábava.

Záver

Prvý ročník Haluze bol super. Páčilo sa nám, že sme si mohli zobrať dve zadania. Najkrajšie šifry boli bratia, maze3, graf, vojaci. Na druhej strane, zadania ste nemuseli tak schovávať. Sme zvyknutí z Čiech, že je to hneď vidno a že dané miesto netreba prehľadávať. A na budúce zabezpečte lepší signál v Karpatoch. Naše časy SMS po siedmu šifru veľmi nesedia. Takisto by sa mali posielať dve SMS zo stanovišťa − čas príchodu a čas odchodu. Potom by bolo vidno, ktorý tím sa dlho presúva alebo má zlého navigátora. Ešte lepší nápad je dať každému tímu nejakú špeciálnu vysielačku a vykreslovať na mapu aktuálnu pozíciu každého tímu... No ale to asi tak skoro nebude.

Napísal Lukáš, dopísal Mic. Ostatní neboli v pondelok večer online.