[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

Telúr

                                              Tellurium - Te

 
Protónové číslo : 52
Konfigurácia : (Kr)4d10 5s2p4
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 450
teplota varu : 990 
 

Charakteristika: 

Telúr je cínovobiely kryštalický kov . Objavil ho v zlatonosných rudách v Rumunsku roku 1782 F.J.Muller von Reichenstein. Názov má odvodený z latinského slova "tellus", čo znamená zem. Zhorí jasnomodrým zelenovrúbkovaným plameňom na biely dym oxidu teluričitého. V kyseline sírovej sa rozpúšťa za vzniku červenozafarbeného síričitanu. Technickou rudou na výrobu telúru je nagyagit, izomorfná zmes teluridov a sulfidov zlata, striebra, medi, olova a antimonu. Získava sa aj z kalov olovených komôr a z kalov po elektrolýze surovej medi tak ako selén.

Výskyt:

V prírode sa vyskytuje rýdzi so selénom v japonskej síre, ktorá ho obsahuje až 0,17%. Zo sedmihradských nálezísk poznáme niekoľko telutidov zlata. 
:
Použitie :

Telúr sa pridáva do olova na výrobu káblov, ktorým dodáva pevnosť a elastickosť. Sklo a porcelán farbí na hnedo. Osvetlením sa zväčšuje elektrická vodivosť telúru. Telurid arsénu, ktorý má sklovitý vzhľad je polovodič.

Zlúčeniny

Zlúčeniny telúru sú menej jedovaté ako zlúčeniny selénu a sú podobné zlúčeninám síry. S vodíkom dáva nepríjemne zapáchajúci jedovatý plyn telúrovodík. Pri otravách zlúčeninamo telúru sa telúr vylučuje z organizmu veľmi pomaly, pričom zapácha.