[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

ZIRKÓNIUM

                                              Zirconium - Zr

 
Protónové číslo : 40
Konfigurácia : (Kr)4d2 5s2
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 1852
teplota varu : 3580 
 

Charakteristika: 

Zirkónium je oceľovosivý kov, ktorého tenké pásiky možno zapáliť zápalkou. Je reaktívny. Dostal názov podľa svojho nerastu zirkónu, ktorého odrodou "hyacintom" sa falšovali diamanty. Objavil ho r. 1789 H. Klaproth v oxide zirkoničitom izolovanom z nerastov brazilit a baddeleyt, ktoré sú súčasťou monazitových pieskov. Prvýkrát ho pripravil nečistý  v roku 1824 J. Berzelius ako čierny prášok redukciou hexafluorozirkoničitanu draselným draslíkom. 
Čisté zirkónium sa pripravuje rozkladom jodidu zirkoničitého na žeravom volfrámovom vlákne. 

Výskyt:

Zirkónium sa najčastejšie vyskytuje v drobných kryštálikoch kremičitanu zirkoničitého, zirkóne. V prírode sa vyskytuje častejšie než meď, olovo, zinok alebo nikel, ale pre svoje veľké rozptýlenie vo vyvrelých horninách je ťažko dostupný.  

Použitie:

Pre vysokú teplotu tavenia, pevnosť, dobrú tvárnosť, žiaruvzdornosť a odolnosť proti korózii a pre malú absorbciu neutrónov je nenahraditeľným kovom na výrobu raketových motorov, turbín lietadiel,  a ako konštrukčný materiál na jadrové reaktory. Jeho jadrové vlastnosti zhoršuje prítomnosť hafnia, ktorý ho vždy sprevádza.Vo vákuoej technike sa pridaním ferozirkónia pohlcujú plyny z tavenín pri odlievaní kovov. Prídavok 0,01 % zirkónia k oceli zvyšuje tvrdosť a kujnosť pancierových platní. Práškové zirkónium je súčiastkou bezdymových bleskových práškov vo fotografii, ktoré vyžarujú oslnivé biele svetlo.

Zlúčeniny

Zo zlúčenín je dôležitý oxid zirkoničitý, biely prášok, ktorý sa taví pri 2700 C. Vyrábajú sa z neho tvárnice na žiaruvzdornú vymurovku hutníckych a elektrických pecí. Pridáva sa aj do mliečnych glazúr vaní a nádob. 
Síranom zirkoničitým sa zaťažuje hodváb.