[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

SELÉN

                                              Selenium - Se

 
Protónové číslo : 34
Konfigurácia : (Ar)3d104s2 p4
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 217,4
teplota varu : 688 
 

Charakteristika: 

Selén je tuhý, červený alebo sivý vo vode nerozpustný prvok. Názov má podľa gréckeho pomenovania Mesiaca "selené", ktorým chcel objaviteľ J. J. Berzelius v roku 1817 vyadriť príbuznosť s prvkom telúrom. Objavil ho v bahne olovených komôr pri výrobe kyseliny sírovej. Získava sa z komorových kalov pri výrobe kyseliny sírovej. Vylúhovaním kalov v kyseline dusičnej vzniká kyselina seleničitá, ktorá sa potom redukuje na selén. Selén horí modrím plameňom, ktorý zapácha po zhnitých reďkvách. 
Elementárny selén sa vyskytuje vo viacerých modifikáciách - červený sklovitý selén, ktorý zahrievaním prechádza na sivý selén. 

Výskyt:

V prírode sa vyskytuje voľný v rýdzej síre, najmä v ložiskách vo Švédsku pri Bolidy a v Japonsku. Selén je nahromadený najmä v kusoch síry sopečného pôvodu. Vyskytuje sa aj v pyritoch a našiel sa aj medzi produktmi horiacich háld na Kladensku. 

Použitie:

Kovový selén sa využíva pri konštrukcii selénových buniek a selénových hradlových článkov, poplachových zariadení. 
Selén je dôležitý kov v elektrotechnike a rádiotechnike. Pri styku s kovmi prepúšťa elektrický prúd iba jedným smerom. Možnoz neho zhotovovať selénové usmerňovače. 
Selénové fotočlánky sú základom automatického ovládaia verejného osvetlenia a pod. 

Zlúčeniny

Zlúčeniny selénu sú jedovaté. Spôsobujú zápal nosnej sliznice, vyvolávajú kožné ekzémy, vypadávanie vlasov.Selén našli aj v kostiach dinosaurov a pokladá sa za príčinu ich vyhynutia.