[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

GÁLIUM

                                              Gallium - Ga

 
Protónové číslo : 31
Konfigurácia : (Ar)3d10 4s2p1
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 30
teplota varu : 2403 
 

Charakteristika: 

Gálium je mäkký kov modrobieleho lesku, podobný olovu. Otiera sa o prsty, možno ho krájať. Jeho existenciu a vlastnosti predvídal D. I. Mendelejev, ktorý ho vzhľadom na jeho umiestnenie v periodickej sústave nazval ekasilícium. Objavil ho francúzsky fyzik Lecoq de Boisbaudran v roku 1895. Nazval ho gallium na počesť svojej vlasti, ktorá sa latinsky nazýva Gallia.
Vyrába sa z odpadov po spracovaní mansfeldských bridlíc na meď, elektrolýzou alkalického roztoku hydroxidu galitého. Okrem toho sa získava ako vedľajší produkt pri elektro lýze čistého hliníka.

Výskyt:

Gálium je rozptýlené v nerastoch, ktoré obsahujú hliník, najmä v bauxitoch, v kremičitane turmalín, vo sfaleritoch a v popole uhlia. Jeho nerasty gallit a germanit sa vyskytujú zriedkavo v niekoľkých baniach južnej Afriky.

Použitie:

Pretožše nie je jedovaté z jeho zliatin s cínom a bizmutom nazývaných "wiga" sa robia zubné plomby namiesto amalgánu. Používa sa aj ako náplň špeciálnych teplomerov.
Gálium ako prísada veľmi znižuje teplotu tavenia ľahko sa taviacich zliatin, ktoré sa oužívajú na výrobu uzáverov automatických požuarnych prístrojov. 
Gálium nemá zatiaľ veľmi významné použitie v priemysle, najmä preto, že je veľmi rozptýlené v zemskej kôre, nemá vlastné nerasty, takže jeho koncentrácia a výroba sú veľmi obťažné. Veľmi čisté gálium sa používa na prípravu n-p-n-tranzistorov.
 

Zlúčeniny

Gáliumarzenid je stavebným prvkom slnečných batérií.