[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

ZINOK

                                              Zincum - Zn

 
Protónové číslo : 30
Konfigurácia : (Ar)3d10 4s2
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 419,5
teplota varu : 906
 

Charakteristika: 

Zinok je modrobiely kov, na lome kryštalický a lesklý. Je krehký. Na vzduchu je stály, pretože sa pokrýva vrstvičkou oxidu. Bol známy v Indii už 1200 rokov p.n.l. Názov zinku sa odvodzuje z nemeckého slova "zink" (zubatý, rohatý), pretože alpská ruda kalamín uhličitý, z ktorého sa zinok získaval, je vrúbkovaná. 
Zinok sa získava pražením rúd na oxid zinočnatý, ktorý sa po zlisovaní s uhoľným prachom redukuje. Vyredukované pary zinku sa v osobitnej kolóne frakčne kondenzujú, v hornej časti sa získava zinok bohatý na kadmium, v strednej časti 99,995 % zinok a v spodnej časti sa hromadí zinková huba. Zinok sa často vyrába aj elektrolyticky použitím hliníkovrj katódy a olovenej anódy. 

Výskyt:

V prírode sa zinok vyskytuje najmä v sfalerite, smitsonite a hemimorfite. Zinok je zaujímavý aj biologicky. Vo fialke je ho až 0,05 %, v zuboch 0,02 % a v popole niektorých lastúr 10 - 15 %. 
U nás sa zinok ťaží v Banskej Štiavnici. Svetový význam majú ložiská zinkových rúd v Kansase, v Austrálii, v Poľsku. 

Použitie:

Polovica svetovej ťažby zinku ide na pozinkovanie plechu a drôtu na laná. Pozinkovanie sa robí máčaním v tavive a ponorením do roztaveného zinku. Pzinkovaným plechom sa pokrývajú strechy, klampiari z neho robia odkvapové rúry, vedrá, vane. Vyrábajú sa z neho elektródy galvanických článkov, objímky žiaroviek a pod. 
Zinok je aj dôležitou súčasťou mosadzí. 

Zlúčeniny:

Zo zlúčenín zinku, ktoré sú všetky jedovaté je známyoxid zinočnatý ako zinková bieloba, , dobrá krycia farba. Chloridom zinočnatým sa impregnujú železničné podvaly a telefónne stĺpy proti hnilobe. Slabí roztok síranu zinočnatého sa používa v očnom lekárstve. 

Reakcie:

Morský jež
Do roztoku chloridu cíničitého ponorte zavesenú zinkovú guľku. Zinok vyredukuje cín z roztoku vo forme lesklých ihličiek, ktoré sa prichytia na zinkovú guľku.