[Predchádzajúci] [Periodická tabuľka prvkov] [Ďalší]

ŽELEZO

                                               Ferrum - Fe

 
Protónové číslo : 26
Konfigurácia : (Ar)3d64s2 
Fyzikálne vlastnosti : teplota topenia : 1535
teplota varu : 3000 
 

Charakteristika: 

Železo je čiernosivý kov. Je to najznámejší kov, ktorý bol pre človeka už v pradávnych dobách veľmi užitočný. Slovo železo pochádza z praslovančiny. 
Železo je po kyslíkum, kremíku a hliníku najrozšírenejší prvok zemskej kôry. 
Výroba železa je v súčastnosti základným článkom priemyslu technicky vyspelých štátov.Vyrába sa vo vysokej peci, čo je kužeľovitá veža zo žiaruvzdorných tehál. Skladá sa z ústia, ktoré sa striedavo plní vrstvami koksu a železnej rudy s prísadou troskotvorných látok. Ruda  pomaly klesá šachtou k k rozporu , kde sa píšťalami vháňa vzduch. Vytavené železo sa hromadí v nisteji, kde na ňom pláva troska, ktorá ho chráni pred okysličením. Troska plynule odteká, surové železo sa vypúšťa do pieskových foriem, kde tuhne, alebo do panví, v ktorých sa dopravuje na miesto ďaľšieho spracovania. 

Výskyt:

Zrnká rýdzeho železa sa nachádzajú uzavreté v čadičoch. Geochemici predpokladajú, že spolu s niklom tvorí jadro našej planéty. Človek sa prvýkrát strtol so železom v meteoritoch. Priemerné zloženie železa, ktoré sa nachádza v meteoritoch je 90 % Fe, 8,5 %Ni a 0,5 % Co. 
Do zeme sa vracia aj železo spotrebované na výrobu streliva počas vojen. Nemci vystrieľali v prvej svetovej vojne 10 000 000 ton nábojov a granátov. 
V prírode sa železo nachádza v týchto železných rudách: hematite, limonite, v magnetite, na Slovensku najmä v siderite. Siderit tu tvorí rozsiahli žilový systém Slovenského rudohoria. Veľké ložiská magnetovca sú vo Švédsku a USA. 

Použitie:

Čisté železo sa používa na jadrá transformátorov a elektromagnetov, technické železo - ocele, liatina- ako najbežnejší konštrukčný materiál v každej oblasti ľudskej činnosti. Je základom vyspelého strojárskeho a hutníckeho priemyslu na stavbu mostov, továrenských hál, lodí, železníc, ale aj drobných železných predmetov, ako sú sekery, píli, náradia, klince, reťaze a podobne. 
Železo je aj významnou zložkou ľudskej stravy, pretože je potrebné na dýchanie. 

Zlúčeniny

Zo zlúčenín železa sú významné najmä síran železnatý, ktorý sa používa na výrobu kamencov, atramentov, na ničenie machu na lúkach, ďalej chkorid železitý, ktorý sa používa vo forme železitej vaty na zastavovanie krvácania pri poranení, lebo zráža bielkoviny. 
Zaujímavý je aj pentakarbonyl železa, z ktoréhosa vyrába čisté práškovéé železo. Ako žltkastá kvapalina sa pridáva s názvom motalin do benzínu ako antidetonačný prostriedok. Ďalej sú známe krvné soli: žltá krvná soľ, červená krvná soľ, ktoré sú základom výroby berlínskej modrej.