Trackan

Urobil som taku malu aplikaciu na analyzu dat z GPS. Pocita zakladne statistiky ako: priemernu rychlost, cas, prevysenie, sklon stupania a mnoho dalsich. Vola sa Trackan a stiahnut si ju mozes tu (190Kb). Je to spakovana aplikacia spolu s helpom. Nie je nutna ziadna instalacia ... len rozpakovat a spustit. Pokial by si si chcel pozriet help, tak ten je tu. Zatial Trackan pracuje len s datami vo formate, ktory pouziva OziExplorer (a tak isto zatial je vsetko len po anglicky).

Zopar kecov ...
Úvodom - čo je GPS
Ako funguje GPS - pár kecov o družiciach
GPS prijímače - prijímače do ruky
     Garmin GPS12 - prvý model, s ktorým mám skúsenosti
     Garmin Etrex Vista - advancovaný model
Linky - linky na výrobcov, predajcov, ...
Úvodom

Vysvetlím, čo to je GPS (Global Positioning system): je to zariadenie, ktoré nám kdekoľvek na zemi umožnuje zistiť našu presnú polohu. To ma fascinovalo! Ako človek, ktorý má rád všetko pod kontrolou - som sa chytil tejto možnosti ako sa už nikdy nestratiť a vždy vedieť ako ďaleko to mám do cieľa. Ďalší dôvod prečo som si GPS zaobstaral je moja posadnutosť (prekonáva ma tak možno Šaňo a Ďuri) štatistikami: ak prejdem trasu na bicykli so zapnutým GPS, bude sa táto zaznamenávať a ja môžem následne za počítačom vyhodnotiť nielen priemernú rýchlosť, maximálnu rýchlosť, ale aj celkové stúpanie, maximálnu rýchlosť stúpania; môžem si trasu zobraziť na mape. Tiež si môžem pozrieť výškový profil trasy.

Ako funguje GPS

Touto tématikou sa zaoberá viacero - aj po česky písaných stránok ... preto len veľmi v krátkosti: Naši imperialistický priatelia z USA tentoraz v komunistickom duchu vystrielaly hore satelity, ktoré my teraz môžeme používať a oni za to nechcú ani cent. Tieto satelity obiehajú okolo zeme a sústavne vysielajú svoju polohu. Napríklad: "som satelit číslo dvanásť, práve sa nachádzam tam a ... gong, práve odbilo dvanásť hodín". Keď túto správu príjmem o 12:00:00.097, viem že tejto správe trvalo 0.097 sekundy kým sa dostala od družice ku mne. Keďže viem akou rýchlosťou správa cestuje (rýchlosťou svetla), viem ako ďaleko som od družice, ktorá správu odvisielala. Nachádzam sa teda niekde na guli okolo daného satelitu s daným polomerom. Ak príjmem teraz takéto správy od troch družíc, dostanem tri guľové plochy, na ktorých sa nutne musím nachádzať. Dve z nich sa pretnú v kružnici a tretia túto kružnicu pretne v dvoch bodoch. Jeden z týchto bodov je obvykle dakde v paži vo vesmíre, teda ho môžeme vylúčiť - a HURÁ!!! druhý bod je naša presná pozícia.

To je všetko. Tých družíc je 24 a obiehajú okolo zeme vo výške asi 10 000km. Spravidla sa dá v jednom okamihu prijímať tak 3-7 z nich. Ak vám však nejaký drzáni budú tvrdiť, že na určenie polohy potrebuje GPS príjem zo štyroch družíc, nevysmejte ich prosím - majú pravdu. Horepopísaný algoritmus predpokladá, že vieme presný čas. Ten čas však musí byť tak presný, že by sme boli nútený so sebou vláčiť atómové hodiny - to má určité nevýhody. Preto bežný užívatský GPS prímač považuje čas za neznámu a aby túto neznámu určil, potrebuje ešte jednu družicu navyše (hore sme riešili systém o troch neznámich x, y, z a troch rovniciach (pre každú družicu jedna), teraz máme štyri neznáme x, y, z, t, preto potrebujeme aj štyri rovnice). Ako vedlajší produkt nám teda naše GPS vyprodukuje "absolútne" presný čas.

GPS prijímače

GPS prijímače do ruky sa vpodstate delia na dva druhy: tie bez mapy a tie s mapou. Avšak aj tie bez mapy majú grafický display na ktorom sa zobrazuje vaša poloha vzhľadom na referenčné body, ktoré si dopredu do GPS zadáte. Tieto referenčné body sa nazývajú waypointy a obvykle ich naraz môžete mať v GPS tak 500. Ďalej sa obvykle na displayi zobrazuje aj prejdená trasa a vytýčený smer k cieľu. Pokiaľ ste si zvolili a nahrali vhodné referenčné body, dá sa na takejto jednoduchej mapke už celkom dobre orientovať. Waypointy sa dajú pridávať aj počas používania GPS - stlačením tlačítka umiestnite waypoint na miesto, na ktrorom sa práve nachádzate.

Naproti tomu, zariadenia s mapou vám na displayi zobrazujú kompletnú mapu okolia. To je veľmi fajn, nemusíte sa trápiť s vyrábaním referenčných bodov a napriek tomu sa dokážete výborne orientovať. Problém však je v tom, že pre našu oblasť (Slovensko) zatiaľ neexistujú žiadne podrobnejšie mapy nahrateľné do GPS. Zariadenia od Garminu sa dodávajú len so základnou mapou Európy, ktorá obsahuje všetky cesty 1. triedy, obce nad 1000 obyvateľov a väčšinu vodných plôch.

Mapa (či už jenoduchá u prímačou bez máp, alebo normálna) môže byť zobrazená so severom hore (šipka ukazuje, ktorým smerom sa pozeráte), alebo môže byť zorientovaná. Na to potrebuje GPS vedieť, ako je otočené, GPS však vie určiť smer len keď sa pohybuje. Aby ste teda zorientovali mapu, musíte sa pohybovať (rovno) a GPS držať hore displayom v smere pohybu. Niektoré zariadenia sú vybavené prídavným elektronickým kompasom, ten je však dosť nepresný.

GPS počas cesty stále uladá aktuálnu pozíciu, dostávate tak záznam prejdenej trasy (TRACK). Obvykle je na tento zázanm k dispozícii tak 1000-3000 bodov. Hustota záznamu je nastaviteľná. Navyše samozrejme GPS zobrazuje ešte bežné štatistiky ako: aktuálna rýchlosť, priemerná rýchlosť pohybu, celková priemerná rýchlosť, maximálna rýchlosť, čas pohybu, ...

Slabá stránka všetkých GPS prijímačov je spotreba. "Dobré" alkalické baterky obvykle v prijímači nevydržia viac než 10 hodín. Spotreba sa samozrejme medzi jednolivými modelmi lýši. Ak teda nechcete vydávať ťažké prachy za alkalické batérky, doporučujem zakúpiť akumulátory. Mne (a aj iným) sa najviac osvedčili NiMH akumulatory Sanyo 1600mAh (149Sk/kus).

Garmin GPS 12 Garmin GPS12

S týmto prijímačom som začínal. Má vpodstate všetko, čo môžete po prijímači bez mapy žiadať: 500 waypointov, 1024 bodový track-log. Čo my však vadilo, a prečo som si zakúpil Vistu bolo, že v track-logu sa z nepochopiteľných príčin (pochopiteľných pokiaľ uvážime, že GPS boli v prvom rade určené na more) neodkladá nadmorská výška. Tým pádom som nemal k dispozícii výškový profil trasy. Uvažoval som, že si zhotovým externé zariadenie, ktoré bude track-log zaznamenávať aj s výškou - nebol by to problém, keďže GPS na komunikáciu používa bežné sériové rozhranie. Nakoniec som si však zakúpil Vistu.

Garmin Etrex Vista Garmin Etrex Vista

Tento GPS prijímač s mapou je v podstate to najlepšie, čo sa ako "turistický" prijímač zatiaľ vyrába. Hmm ... možno už nemám pravdu: predsa len kombinácie Palm/ePaq+GPS prijímač alebo ESC (telefón+GPS od Benefonu) majú určité výhody, z ktorých najvýraznejšia je asi farebný display.

Vista dovoľuje zadať 500 waypointov, má 3000 bodový tracklog (plus ukladanie viacerých tracklogov, čo je však funkcia, ktorú moc nepoužívam, lebo pri nej dochádza k veľkej redukcii dát) a má 24MB pamäť na mapy. Táto pamäť je vám však na slovenskú na veľké italikom písané H, pretože formát v akom je mapa uložená je chránený copyrightom Garminu a ten zatial nedovoľuje iným výrobcom zhotoviť mapu pre Garminy. Pre slovensko teda mapa ešte neexistuje! Existuje niekoľko softvérov, ktoré dovoľujú modifikovať dáta dodávané oficiálne od Garminu (napr. mapu Rakúska) a takto podhodiť GPS akúkoľvek mapu, akú si nadefinujeme. Tieto softvary (okrem toho, že porušujú copyright Garminu) sú však poväčšinou veľmi náročne používateľné hackerské beta-verzie (napr.).

Existuje "Mapa Sveta" od Garminu, keď si ju však pozriete (všetky mapy sa dajú pozerať on-line na stranke Garminu), zistíte, že neobsahuje 50 rokov staré cesty ... a naopak, informuje vás o lesných železničkách, po ktorých tam dnes už niesu ani podvaly. Štandardná zabudovaná mapa Európy je v tomto podstatne lepšia, je podrobnejšia a je aj aktuálna. Zabudnime už na mapu. Čo má Vista navyše, čo ju robí jedinečnou? Sú to:


Linky

Toto je väčšina liniek, ktoré som v súvislosti s gps navštívil. Niektoré už dávnejšie, takže možno už nefungujú. Niektoré su možno nezmyselné. Niekedy ich preberiem.

Výrobci

Magellan, Garmin, Lowrance, Timble, MLR (?).

Informácie, predaj, waypointy (slovenský net)

Gpsmania (?) - dobrý internetový obchod,
garmin.sk (?) - oficiálny zástupca Garminu, obchod,
Stránka Rasťa Trubača - waypointy, trasy v karpatoch,
Bike a Gps - waypointy, recenzie, obchod, burza,
Liptov (?),
Lsi (?),
www.volny.cz/gpspraxe/ (?),
Baf (?),
Picodas (?),
Hyperlink-Emap (?),
Navigace - sl.m.c (?) - možno bude mapa Čiech pre GARMIN,
GpsWeb (?),
Arcgeo (?).

Softvér

OziExplorer - up/download dát, zobrazovanie na mapách, veľa možností,
Waypoint+ (?) - up/download dát. Jednoduchý a malý program,
Fugawi (?) - up/download dát, zobrazovanie na mapách,
Trackmaker (?) - up/download dát, zobrazovanie na mapách,
Touratech MM (?) - up/download dát, zobrazovanie na mapách,
Free Flight (?) - up/download dát, zobrazovanie na mapách,
GPS Utility (?) - up/download dát, zobrazovanie na mapách.

Geocaching

geocaching.com - celosvetová hra pre majiteľov GPS,
geocaching.sk - a v rámci slovenska.

Predaj (zahraničný net)

TheGpsStore (?), Tv-Nav, garmin.at (?).

Fóra

Yahoogroups: GarminGPSPublic, Etrex, Etrex Vista, Etrex Legend, Mapsource; Nemecko: gpsforum.de, globetrotter-forum.de.

Informacie (zahraničný net)

gpsinformation (?), GPS-WORLD, Palm + Gps, gps comparition, Peter Brennett's GPS+NMEA, gps24 (?), gps4fun, Joe, Etrex Hacks, gpsinformation.org (?), Reradiating.

Waypointy (zahraničný net)

swopnet (?), Wypoint.org, Alpy.