Sushi, recept"); SetHeader(); ?>

Takto som vyrábala sushi

Spotrebovala som:

Ako to prebiehalo

Príprava ryže

Pre 2 osoby je dobre spraviť asi 1 šálku ryže. Ryžu treba premyť a spraviť v pomere 1:2 s vodou. Nepridávať žiadnu soľ. Iba ryžu s vodou a nič viac. Dusíme ju (či varíme, či čo sa to s ryžou robí :) asi 10 minút a potom 10 minút ešte necháme odstáť zakrytú bez ohňa. A nepozerať pod pokrievku :).

Teraz už máme spravenú ryžu, ale ešte jej chýba lepkavosť. Takže pridáme sushisu. Dáva sa približne 15 ml na 300 g ryže. Tak, ako je napisane tu:

sushisu

Ako mi Monika vysvetlila, treba v nápisoch hľadať čísla. Tu je číslo 300 g, teda na 300 g ryže treba 15 cc prášku. Tých 15 cc je u nás 15 ml. To nám preloží aj google, keď mu napíšeme "15 cc in ml".

Ryžu so sushisu zamiešame. Mala by byť taká zlepená, ale nemalo by v nej ešte príliš cítiť octovú chuť. Asi by sa mala aj trošku lesknúť. Necháme ju trochu vychladnúť, nech si nepopálime prsty :).

ryza so sushisu

Balenie maki-sushi

Pripravíme si misku s vodou (a dobré je aj s trochou sushisu), aby sa toľko ryža nelepila na ruky. Hodí sa tiež mokrý obrúsok na utieranie noža od ryže. Na balenie bude treba aj bambusový div (napríklad taká tá podložka pod taniere, ako mám ja na obrázkoch).

Zoberieme plát nori a dáme na bambusový div.

maki
  -- prva faza

Na nori rozotrieme ryžu. Pritom si nezabúdame neustále namáčať ruky do misky s vodou, aby sa nám ryža tak veľmi na ruky nelepila. Ryžu nerozotrieme na celé nori, iba asi na 2/3. To aby nám na tej rolke neostala na konci ryža, ale iba čisté nori.

maki
  -- druha faza

Na ryžu dáme vybrané suroviny, v tomto prípade som dala kúsok uhorky, kúsok mrkvy a surimi tyčinku prerezanú na polovicu.

maki
  -- tretia faza

Pomocou bambusového divu zrolujeme maki (maki sa nazýva tento typ sushi, balený do nori). Vždy zrolujeme kúsok, pritlačíme bambusovým divom, bambusový div uvoľníme, zase takto zrolujeme daľšiu časť, až sa nám celé nori minie. Vznikne z toho takýto valček.

maki
  -- stvrta faza

Ak sa nori dobre neprilepilo, je dobré navlhčiť koniec troškou vody.

Teraz treba valček nakrájať. Je dobré si vždy utrieť nôž namočeným obrúskom (nie látkovou utierkou, tú by ste už nevyprali), aby ste mali tzv. čistý rez. Nakrájame maki, konce sú škaredé, tie sa zjedia len tak :). A vznikne z toho toto:

maki
  -- nakrajane

Balenie nigiri-sushi

Na sushi sa dajú použiť plochejšie suroviny. Ja som napríklad použila údeného lososa. Tiež sa dá použiť tzv tamago (či ako je ten správny názov), čo je skoro ako omeleta, je to take prekladané a vyzerá to pekne :). To som ale teraz nerobila.

Tak teda vyrobíme si z ryže hrudku (nezabúdať namáčať ruky do misky s vodou rovnako ako pri maki-sushi). Potrieme ju troškou wasabi (môže byť zriedené sójovou omáčkou).

sushi -- prva faza

Na ryžu položíme kúsok lososa.

sushi -- druha faza

Obalíme pásikom nori. Toto nemusíme, lebo sa to nalepí aj samé, ale ja rada balím :).

sushi -- tretia faza

Stolovanie

Každý si podľa chuti vyrobí omáčku, ktorá sa skladá z wasabi a sójovky. Wasabi je však veľmi šťipľavé (odporúčam pritom vreckovku, lebo vám to riadne prečistí nos), preto slabšie povahy radšej viac sójovky. Je sa to celé paličkami, sú to jednohubky. Sushi si namočíte do omáčky a dáte do úst. Ak ste si dali príliš veľa wasabi, tak začnete mávať rukami, akoby ste chceli lietať. Aspoň tak to robím ja a je to super :).

A takto vyzerá tanier plný sushi a maki.

hotove sushi na tanieri

Pár poznámok na koniec

Suroviny a kde ich zohnať

Na sushi je ideálna surová ryba. Dá sa zohnať napríklad tuniak, avšak dôležité je, aby bol dostatočne čerstvý. Teda neodporúčam kupovať v tescu a podobných reťazcoch, mohlo by to mať zlé následky.

Na maki to môžu byť napríklad rôzne druhy podlhovastej zeleniny, akou je biela reďkovka a čo vám napadne. Asi by to nemalo mať príliš silnú chuť, aby to neprebíjalo iné chute.

Chýbal mi nakladaný zázvor, keď som bola v obchode, tak ho nemali. Jedáva sa medzi jednotlivými kúskami, aby sa vám stratila chuť v ústach a mohli ste vychutnávať ďalší kúsok odznova. Je to také ružové alebo biele (ružové je myslím kvalitnejšie, ale to môže byť iba môj pocit), mávajú to občas aj v kelímkoch.

Väčšina surovín sa dá zohnať v Tescu, ale tam bývaju tieto veci predražené. V Bratislave je jeden obchod na Zámockej (dobré je ísť do kopca zo zástavky električiek Kapucínska), minimalne dva obchodíky su pri Poluse, jeden je kúsok od Polusu a ďalší je bližšie z Bajkalskej (od zastávky popri SAD zastávkach, až prídete k miestu, kde je množstvo športových obchodov). No a lepšie je sa prejsť do Viedne, najlepšie do Japonska. Tam zaručene zoženiete to, čo treba :)

Poďakovanie

Za to, že som sa aj ja toto všetko naučila, vďačím Monike a Korinke. Popísali mi postup, nechali ma vyskúšať si a ukázali mi obchod. A ďalej to už išlo samo :).


Last modified: 03.10.2007